Komşu ülkelerle siyasi ilişkilerin Türkiye'nin dış ticaretine etkisi
The impact of political relations with neighborhood countries on Turkey's foreign trade
  1. Tez No: 979726
  2. Yazar: SENANUR ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, jeopolitik konumu gereği Avrupa, Asya ve Orta Doğu'nun kesişim noktasında yer almaktadır. Bu durum, Türkiye'nin komşu ülkelerle olan ikili ilişkilerini yalnızca diplomatik açıdan değil, aynı zamanda ekonomik ve ticari açıdan da stratejik hale getirmektedir. Bu tez, Türkiye'nin kara sınırı bulunan komşu ülkeleriyle yürüttüğü siyasi ilişkilerin, dış ticaret hacmi üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin komşuları olan Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye ile yürütülen siyasi ilişkilerin gelişim seyri, tarihsel ve güncel boyutlarıyla ele alınmış, bu ilişkilerin dış ticaret üzerindeki yansımaları incelenmiştir. İkili ticaret hacmi, ihracat ve ithalat verileri, sınır kapısı hareketliliği ve uluslararası anlaşmalar temel alınarak yapılan analizlerde, siyasi istikrarın ve diplomatik yakınlığın dış ticareti olumlu yönde etkilediği, kriz, ambargo veya çatışma dönemlerinde ise ticaretin ciddi şekilde sekteye uğradığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda elde edilen bulgular, siyasi ilişkilerin dış ticaret üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Tez, Türkiye'nin dış ticaret politikalarının şekillendirilmesinde komşu ülkelerle sürdürülebilir ve çok boyutlu diplomatik ilişkiler kurmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is located at the intersection of Europe, Asia, and the Middle East due to its geopolitical position. This makes Turkey's bilateral relations with its neighboring countries strategically important not only from a diplomatic perspective but also from an economic and commercial standpoint. This thesis aims to analyze the impact of Turkey's political relations with its land-bordering neighboring countries on the volume of its foreign trade. The study examines the historical and current dimensions of Turkey's political relations with its neighboring countries Greece, Bulgaria, Georgia, Armenia, Iran, Iraq, and Syria and investigates the reflections of these relations on foreign trade. Through an analysis based on bilateral trade volumes, export and import data, border gate activity, and international agreements, it has been determined that political stability and diplomatic proximity positively affect trade, whereas periods of crisis, embargo, or conflict severely disrupt commercial exchanges. The findings of this study demonstrate that political relations have a decisive impact on foreign trade. The thesis underscores the importance of establishing sustainable and multidimensional diplomatic relations with neighboring countries in shaping Turkey's foreign trade policies.