Sosyal medya fenomenlerinin kredibilitesinin tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Instagram kulllanıcıları üzerinde bir araştırma
Effect of consumers ' attitudes towards the credibility of social media phenomenon within the context purchase intention: A research on instagram users
- Tez No: 608938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
We are Social adlı araştırma şirketinin yayımlamış olduğu Digital in 2019 raporuna göre; internette geçirilen zaman önceki yıllara nazaran azalmasına rağmen sosyal medyada zaman geçiren kullanıcı sayısı istikrarlı olarak artmaktadır. Sosyal medya araçlarının gün geçtikçe yaygınlaşması ve popülerleşmesi ile de bireyler, diğerlerinin kararlarını etkileyebilme kabiliyetini çok güçlü bir biçimde elde etmiş bulunmaktadırlar (Solis, 2007). Sosyal medya fenomeni olarak adlandırılan bu bireylerin; kişisel paylaşımları aracılığıyla çok daha geniş bir kitle üzerinde çok daha büyük bir etki oluşturması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. (Hall, 2010' den akt. Goodman et al, 2011: 186). Bu çalışmanın amacı; popüler bir uygulama olan Instagram'da, sosyal medya fenomenlerinin algılanan kredibilitesinin; tüketicilerin markaya olan tutumları, marka kredibiliteleri ve markayı satın alma niyetleri üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Böylelikle, sosyal medya fenomenlerinin takipçileri üzerindeki etkilerinin neler olduğu ve fenomenlerin kredibilitelerine ilişkin en çok hangi özelliklerin tüketiciler tarafından tercih sebebi olduğunun tespit edilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla oluşturulan araştırma modeli kapsamında; Instagram'da en az bir sosyal medya fenomenini takip eden kullanıcılarından çevrimiçi anket yoluyla veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçları; takip edilen sosyal medya fenomenlerinin; güvenilirlik, iyi niyet ve çekicilik alt boyutlarının tüketicilerin markaya karşı tutum, marka kredibilitesi, satın alma niyetleri üzerinde etkili olduğunu ancak uzmanlık alt boyutunun etkili olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca tüketicilerin satın alma niyetine etkisinde markaya karşı tutumun ve marka kredibilitesinin de etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the report Digital in 2019 that the survey company We Are Social has published, even though the time being spent on internet has been decreasing, the number of people who spend time on social media is consistently increasing. People have gained the ability of affecting the others much quickly with the spread of social media and its tools (Solis, 2007). It is now inevitable that these people who are called social media influencer can create an enormous effect on huge masses through their postings (Hall, 2010). The aim of this work is to prove the effect of the Instagram influencers' perceived credibility on the customer's purchase intentions, attitudes and credibility perceptions towards the brand. In this manner, what is aimed in here is to detect the effect of these social media influencers on their followers and what criteria of these influencers' credibility affects consumers' intentions to purchase the most. The data were collected via the online questionnaire research model focusing on Turkish Instagram users who at least follow one social media influencer. The results show that the credibility of the followed social media influencers have an important effect on intentions to purchase. Physical attractiveness and expertise is seen to be affecting the credibility even more. Also, it can be concluded that the credibility of social media influencers has a positive effect on the attitude of people and their credibility in the brand.