The symbolic use of colour in the Late Victorian Novel
Geç Viktorya dönemi romanında rengin sembolik kullanımı
  1. Tez No: 608937
  2. Yazar: BİLSEV PASTAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı Geç Viktorya Dönemi'nde yazılmış olan Middlemarch (1871), Tess of the D'Urbervilles (1891) ve The Rainbow (Gökkuşağı) (1915) romanlarında kullanılan renklerin sembolik olarak içerdiği anlamları açıklamaktır. Bu amaçla, adı geçen romanların yazılmış olduğu dönemi de kapsayan, ancak ağırlıklı olarak zamandan ve belirli bir sanat türünden bağımsız olacak şekilde, farklı disiplinleri içeren incelemeler yapılmıştır. Renklerin evrensel sembolizmi temel alınarak roman yazarlarının tasvirlerinde kullanmış oldukları renkler incelenmiş ve toplumun değişimi ve ilerlemesini göstermek amacıyla, toplumdaki kadınların tasvirlerini temel alarak yapılan roman analizine sağladığı katkılar örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the meaning symbolically carried within colours, which are used in the Late Victorian novels, Middlemarch (1871), Tess of the D'Urbervilles (1891) and The Rainbow (1915). Having this aim, the analysis was carried including the era in which the novels were written, but specifically, the basis of the analysis is timeless and not bounded to specific kind of art, including different disciplines. Universal colour symbolism will be the base for the analysis of colours used by authors for imagery and the colours' contribution to the novel analysis, in order to show the alteration and progression of the society, based on the narration of women, will be exemplified.