Miller Fonksiyon ve Katılım Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve 48-95 ay arası çocukların motor gelişimlerinin incelenmesi
Turkish adaptation of the Miller Function and Participation Scales and investigation of the motor development of children aged 48-95 months
  1. Tez No: 608952
  2. Yazar: HANDE USBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ZEMBAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacını, Miller Fonksiyon ve Katılım Ölçeği (Miller Function & Participation Scales: M-FUN) Türkçe formunun oluşturulması ile geçerlik-güvenirlik analizlerinin yapılması ve 48-95 ay arası çocukların motor gelişimlerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, amaca yönelik örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesi için testin uygulama prosedürü dikkate alınarak ölçütler oluşturulmuş ve bu ölçütleri karşılayan İstanbul ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul, anaokulu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 48-95 ay arası özel eğitim tanısı almış ve motor gelişim gecikmesi gösteren grup dahil olmak üzere toplam 262 çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri, kişisel bilgi formu ve Miller Fonksiyon ve Katılım Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Testin Türkçe formunun uyum geçerliğini belirlemek amacıyla Gazi Erken Çocukluk Gelişimi Değerlendirme Aracı ve Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi kullanılmıştır. Miller Fonksiyon ve Katılım Ölçeği'nin geçerlik çalışması kapsamında yapı geçerliği, diğer değişkenlerle olan ilişkisi ve klinik grupları ayırt etme geçerliği kanıtlanmıştır. Güvenirlik çalışması kapsamında, iç tutarlılığı, test-tekrar test güvenirliği ve bağımsız değerlendiriciler arası korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Ayrıca çocukların görsel, ince ve kaba motor puanlarının yaş, cinsiyet, kardeş sahibi olma ve fiziksel aktiviteye katılım değişkenleri açısından farklılaşma durumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Miller Fonksiyon ve Katılım Ölçeği Türkçe formunun 48-95 ay arası çocukların motor gelişimlerini değerlendirmek amacıyla kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. Çocukların motor gelişimleri yaş değişkeni açısından incelendiğinde, Miller Fonksiyon ve Katılım Ölçeği puanlarının yaşa göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiş ve çocukların yaşları ilerledikçe görsel, ince ve kaba motor performanslarının yükseldiği görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre testin görsel ve ince motor puanlarının anlamlı farklılık gösterdiği ve kız çocukların erkek çocuklara göre daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur. Çocukların motor gelişimleri kardeşi olma durumuna göre incelendiğinde, kardeşi olan çocukların kardeşi olmayan çocuklara göre kaba motor puanlarının istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu, görsel ve ince motor puanlarının farklılaşmadığı bulunmuştur. Düzenli olarak fiziksel aktiviteye katılan çocukların görsel, ince ve kaba motor puanlarının fiziksel aktiviteye katılmayan çocukların puanlarına göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı ve motor puanlarının yükseldiği görülmüştür. Bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a validity and reliability research was carried out for a Turkish translation of Miller Function and Participation Scales, including an effort to assess motor development of children aged 48-95 months. The study group was formed through goal-oriented sampling. In order to determine the study group, criteria were established by taking into consideration the test application procedure; and a total of 262 children aged 48-95 months, including a group diagnosed with special education needs and showed motor development delay, attending primary schools, kindergartens, special education and rehabilitation centers affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul province meeting these criteria were included in the study. Research data were collected using personal information form and Miller Function and Participation Scales. Gazi Early Childhood Development Assessment Tool and Frostig Developmental Visual Perception Test were used to determine the criterion validity of the Turkish version of the test. Within the scope of the validity study on Miller Function and Participation Scales, construct validity, its relationship with other variables, and clinical discriminant validity were demonstrated. In the reliability study, internal consistency, test-retest reliability, and inter-rater correlation coefficients were calculated. In addition, the visual, fine and gross motor scores of the children were examined in terms of age, gender, having siblings and physical activity participation. Considering the results of the study, it was concluded that the Turkish version of Miller Function and Participation Scales is a valid and reliable tool for assessing the motor development of children aged 48-95 months. Comparisons of motor development of children in terms of age, showed that the scores of Miller Function and Participation Scales differed significantly according to age and that visual, fine and gross motor performances increased with age. It was found that the visual and fine motor scores of the test showed a significant difference according to the gender variable and the girls scored higher than the boys. Comparisons of motor development of children in terms of having sibling(s), showed that the gross motor scores of the children with siblings were significantly higher, but the visual and fine motor scores did not differ. Results showed that the visual, fine and gross motor scores of children attending a physical activity branch regularly, differed significantly from the scores of children who do not and their motor scores were higher. Results are discussed in light of the related literature.