Heinz Holliger'ın obua çalım tekniklerine getirdiği yeniliklerin incelenmesi ve 'Solo Obua İçin Sonat'adlı eserin analizi
A view of Heinz Holliger's oboe novalties and an analysis on 'Sonata for Solo Oboe' work
- Tez No: 608958
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, besteci ve obuacı Heinz Holliger'in obua çalım tekniklerine getirdiği yenilikleri araştırmak, sanatçının“Solo Obua için Sonat”adlı eserinin analizini yapmaktır. Çalışmanın obua ile ilgilenen kişilere ışık tutması amaçlanmıştır. Heinz Holliger hem bir obuacı hem de bir besteci olarak eser verdiği 20.yüzyılın obua repertuvarına önemli katkısı olan bir sanatçıdır. Holliger obua çalım tekniklerine yenilikler kazandırmıştır, bu nedenle Heinz Holliger'in obua eserlerinde kullandığı ileri teknikleri bilmek 20.yüzyıl obua repertuvarında kullanılmış ileri teknikleri bilmek anlamına gelmektedir. Bu çalışma kapsamında Heinz Holliger'in hayatı, besteciliği, eserleri ve kullandığı teknikler incelenerek“ Solo Obua için Sonat ”adlı eseri analiz edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Heinz Holliger, Solo Obua için Sonat, Obua, Modern Teknikler, Çalışma Önerileri, Solo Eser
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the novalties which have been brought into oboe playing techniques by the composer and oboist Heinz Holliger and to analyse his work“Sonat for Solo Oboe”. This study has been determined to shed light on the persons who are interested in oboe and playing techniques. Heinz Holliger is an artist who has had a vital contribution to 20th century oboe repertory both as an oboist and a composer. Holliger has brought novalties to oboe playing tecniques; therefore, knowing his advanced oboe playing techniques means knowing the techniques which have been used in 20th century oboe repertory. Within the scope of this study, Heinz Holliger's life, his composition, his works and the techniques used by him have been searched and his work“Sonat for Solo Oboe”has been analysed. KEYWORDS : Heinz Holliger, Sonat for Solo Oboe, Oboe, Modern Techniques, Working Advice, Solo Work