İş değerleri bağlamında öğretmenler arasındaki kuşak farklılıkları (İstanbul ili örneği)
Generation differences between teachers in the context of business values
- Tez No: 608959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Öğretmenler toplumların geleceğine ışık tutan ve toplumların kalkınmasına büyük katkıda bulunan bireylerdir. Bu nedenle geleceğimize ışık tutan öğretmenlerin işlerine verdikleri değer hem geleceğimiz hem de geleceğimizi oluşturan gençlerimizin eğitimi açısından son derece önemlidir. Topluma yön veren ve toplumları geleceğe taşıyan öğretmenlerin toplumdaki yeri ve önemi tartışılamaz. Eğitim sisteminin temel taşı niteliğindeki öğretmenlerin iş yaşamı onların daha verimli olabilmesi adına dolayısı ile geleceğimizi daha kusursuz bir şekilde şekillendirmeleri adına önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki öğretmenlerin iş yaşamını yine onların iş değerleri doğrudan etkilemektedir. Her bireyin iş değerlerinin farklılık göstermesi haliyle öğretmenler arasında da iş değerlerinin farklı olmasını gerektirmektedir. İşte bu farklılığa sebep olan etmenlerden birisi de kuşak kavramıdır. Bu araştırma öğretmenlerin kuşak farklılıkları ile iş değerleri arasında nasıl bir ilişki olduğuna vurgu yaptığı için önem taşımaktadır. Bu araştırma öğretmenlerin kuşak farklılıkları ile iş değerleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Amaç doğrultusunda seçilen ölçekler, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında İstanbul ili Sultanbeyli ilçesinde kamu ve özel okullarda görev yapan 331 öğretmene uygulanmıştır. Veri analizlerini yapmak üzere SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) programı ile bilgisayar ortamında değerlendirmeleri yapılmıştır. İş değerleri ölçeğine verilen cevaplar frekans, yüzde ve ortalama değerler verilerek betimlenmiştir. İş değerleri ölçeğinin alt boyutları ile yaş değişkeni yaş gruplarına göre farklılaşmasını analiz etmek üzere T-Testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. İş değerleri alt grupları ile yaş değişkeni yaş grupları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı, ilişki varsa ne yönde olduğunu belirlemek amacıyla Post Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda öğretmenlerin sosyal-özgeci iş değeri ile yaş grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki görülmüştür. Araçsal maddi, araçsal destekleyici, saygınlık, içsel iş değerleri ile yaş grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Teachers are individuals who shed light on the future of societies and contribute greatly to the development of societies. For this reason, the value that teachers give to our future is very important both for our future and for the education of our young people who make up our future. The place and the importance of the teachers who lead the society and carry them to the future cannot be discussed. Teachers, who are the cornerstones of the education system,and whose work life is important for them to be more productive and therefore to shape our future more perfectly. Studies show again that teachers' work life directly affects their work values. As the work values of each individual differ, it also requires different work values among teachers. One of the factors that cause this difference is the concept of generation. This research is important because it emphasizes the relationship between teachers' generational differences and work values. This research was conducted to investigate the relationship between teachers' generational differences and work values. The scales selected for the purpose were applied to 331 teachers working in public and private schools in the district of Sultanbeyli, Istanbul in the 2018-2019 Academic Year. SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) program was used for data analysis. The answers given to the work values scale were described by giving frequency, percentage and average values. The T-Test and one way ANOVA test were used to analyze subdimensions of the work values scale and the age variable. Post Hoc Tukey test was used to determine whether there is a significant relationship between work values and age variable age groups and if there is relationship. As the result of research, a statistically significant relationship, was found between the social-altruistic work value of teachers and age groups. On the other hand, no statistically significant relationship was found between instrumental material, instrumental support, intrinsic values and age groups.