Avrupa'nın Geleceği Konvansiyonu: Parlamenter Bir Forum mu?
Convention on the Future of Europe: A Parliamentary Forum?
  1. Tez No: 998938
  2. Yazar: DOMINIC HEINZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRANK DECKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Rheınısche Frıedrıch-Wılhelms-Unıversıtat Bonn
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Avrupa'nın Geleceği Konvansiyonu çalışmalarına başladığında büyük bir coşku yaşandı ve Avrupa için bir anayasa taslağı hazırlama gibi iddialı bir hedef belirledi. Bu anayasa, Amsterdam ve Nice'deki Hükümetlerarası Konferanslarda çözüme kavuşturulamayan AB içindeki güç sorunlarını ele almayı amaçlıyordu. Bu kez çözüm, hükümetlerarası müzakereler yoluyla değil, daha güçlü argümanlar yoluyla sağlanacaktı. Konvansiyon, bir fikir alışverişi forumu sunmayı hedefliyordu. Konvansiyon bu yüksek beklentilere ulaştı mı? Konvansiyon gerçekten de AB içindeki güç dağılımı için daha iyi argümanların tartışıldığı bir forum muydu? Bu kitap, tartışmanın argümanların üstünlüğüne mi odaklandığı yoksa anayasanın nihayetinde Hükümetlerarası Konferanslar tarzında mı müzakere edildiği sorusunu yanıtlamak için Konvansiyon üyelerinin bireysel katkılarını inceliyor. Konvansiyon üyelerinin bireysel katkıları sayesinde, akademisyenler, politikacılar ve Avrupa işleriyle ilgilenen herkes, Konvansiyonun nasıl kademeli olarak hükümetler arasında bir müzakereye dönüştüğünü görebilir.
Özet (Çeviri)
There was great euphoria after the Convention on the Future of Europe began its work, setting itself the ambitious goal of drafting a constitution for Europe. This constitution was intended to address the power issues within the EU that had remained unresolved at the Intergovernmental Conferences in Amsterdam and Nice. This time, the resolution was not to be achieved through intergovernmental negotiations, but rather through stronger arguments. The Convention claimed to offer a forum for exchange. Did the Convention live up to these high aspirations? Was the Convention truly a forum where better arguments for the distribution of power within the EU were debated? This book examines the individual contributions of the Convention members to answer the question of whether the debate centered on the superiority of arguments or whether the constitution was ultimately negotiated in the style of the Intergovernmental Conferences. Through the contributions of the individual Convention members, academics, politicians, and anyone interested in European affairs can see how the Convention gradually transformed back into a negotiation between governments.