7. sınıf öğrencilerinin geometrik problemlerin çözümünde görselleme süreçlerinin incelenmesi
The examination of visualization at solving geometric problems of the 7th grade students
  1. Tez No: 608963
  2. Yazar: HATİCE YAPRAK ÇANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TÜRNÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7.Sınıf öğrencilerinin geometrik problemlerin çözümünde görselleme süreçlerini incelemektir. Çalışma“7. Sınıf Öğrencilerinin Geometrik Problemlerin Çözümünde Görselleme Süreçleri Nasıldır? ”sorusunun cevabını bulabilmek amacıyla 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 50 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışma uygulanan öğrenciler, başarı düzeyleri iyi ve orta seviyede bulunan, farklı 5 ortaokul öğrencileri arasından rastgele seçilmiştir. Çalışmada öğrencilerin geometri problemlerinin çözümünde görselleme süreçlerini inceleyebilmek için öncelikle uzman görüşü doğrultusunda, milli eğitim kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış çalışma yaprağı oluşturulmuş ve bu doğrultuda kullanımı sağlanmıştır. Bu çalışmada daha sonra 7.Sınıf öğrencilerin görselleme süreçlerinin detaylı olarak araştırılması ve öğrenci yaklaşımlarının analizini yapabilmek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğrenciler geometrik problemlerin çözümlerinde görselleme süreçlerinin incelenmesinde, görsel problem çözümünde, sözel problemlerin görsel çözümlerini gerçekleştirmeye göre daha çok zorlanmışlardır. Bunun yanı sıra boyut içi geçiş problemlerinde, boyutlar arası geçiş gerektiren problemlere göre daha yüksek başarı göstermişlerdir. Görselleme gerektiren problemlerin çözümleri incelendiğinde başarılı bir görselleme süreci içindeki belirlediğimiz basamaklar olan sırasıyla Bakıp-Görme-Algılama, Bütünleme, yorumlama, çözümleme içerisinde, basamaklarda öğrencilerin yapılma oranı üst basamaklara doğru gittikçe azalma göstermektedirler. Geometrik problemlerin görselleme süreçleri incelenirken en zorlanılan basamak olarak karşımıza çıkan 3.basamak yani yorumlamadır. Yorumlamanın içeriği ayrı olarak temel düzey özellikleri kullanma, parça-bütün ilişkisi ve ilişkilendirme olarak detaylandırılmıştır. Öğrencilerin görselleme sürecinde zorlandıkları kısımlar incelendiğinde sonuç olarak yorumlama basamağında, ilişkilendirme yapmada parça-bütün ilişkisini gerçekleştirmeye ve temel düzey özellikleri kullanmaya göre daha çok problem yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde çoğu öğrenci çözümü gerçekleştirirken açıklama yapmakta ve çözümü ifade etmekte zorlanmışlardır. Mantıklı gerekçelerin önüne geçen sezgisellik yaklaşımın örneklerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the visualisation process of 7th grade students while they are solving geometric problems. This study was applied to 50 students in 2016-2017 Academic Year in order to find an answer to the question“How is the visualisation process of 7th grade students while solving geometric problems?”. These students were chosen randomlı among five different secondary school students that their success level is good and medium-level. To view the visualisation process of the students in the research, firstly, a work sheet was prepared in the direction of an expert's opinion and also, appropriate for learning outcomes of national education, and then this worksheet was used. Later, in this study, interview technique, one of qualitative research methods, was used to search the visualisation process of 7th grade students in detail, and to analyse students' attitudes. According to the results of the study, students have much more difficulty in visual problem solving than solving of verbal problems visually. As well as, they are better at indimensional problems than interdimensional problems. When the solutions of the problems that require visualisation are analysed, the steps stated in a successful visualisation process are looking and seeing, perceive, integration, interpretation and analysis. Towards upper steps, we see that success of the students decreases. When the visualisation process of geometric problems are analysed, the most difficult step is the third step-interpretation-. The content of interpretation is divided into three categories; 1) using of fundamental level features, 2) Meronymy, and 3) Association. When we wxamine the parts that the students have difficulty in at the visualisation process, as a result, we reach that they have mostly difficulty in interpretation step. In the interviews which were made with the students, most of them fail by explaining while solving and by expressing the solution. And also, examples of intuitivism approach which block logical reasons have been found.