The analysis of the literary devices metaphor and simile through the selected novels of John Steinbeck and the application in efl classes
Mecaz ve benzetme sanatlarının John Steinbeck'ten seçilen romanlar aracılığıyla analizi ve yabancı dil sınıflarına uygulanması
  1. Tez No: 608962
  2. Yazar: İBRAHİM YİĞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER ONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilindiği üzere eğitim ve öğretimde kullanılan metot ve teknikler her geçen gün demode olmaktadır. Bu bakımdan eğitim öğretimde güncel kalabilmek için çeşitli yol, yöntem ya da aktivitelerin işe koşulması kaçınılmaz olmuştur. Edebi eserlerin de eğitim öğretim sürecini kolaylaştırması ile birlikte öğretim aktiviteleri EFL sınıflarının dil ve akademik yeterliliklerini artırmada önemli bir unsur haline gelmiştir. Bununla birlikte öğretim aktiviteleri hem öğrenenlerin öğrenme sürecini kolaylaştırmakta hem de öğrenme işini daha eğlenceli hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı mecaz ve benzetme sanatlarının John Steinbeck'ten seçilen romanlar aracılığıyla İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflara çeşitli aktiviteler ve tartışma soruları vasıtasıyla öğretilmesidir. Edebiyatta ve günlük hayatta son derece yaygın kullanılmalarından dolayı mecaz ve benzetme kavramları bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Bu çalışma John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar ile Gazap Üzümleri adlı iki romanıyla sınırlıdır. Çalışmada, mecaz ve benzetme örnekleri içeren alıntıları ortaya çıkarmak için metin analiz yöntemi kullanılmaktadır. Mecaz ve benzetme örnekleri içeren alıntılar elde edildikten sonra bu alıntılar uygulama kısmında belirtilen çeşitli aktiviteler ve tartışma sorularına uygulanmıştır. Önerilen bu çalışma sayesinde, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıfların bahsi geçen söz sanatlarını iyi öğrenerek okuma ve yazma becerileri ile birlikte dil yeterliliklerini de geliştirmeleri beklenmektedir. Bu tezin ileri çalışmalar için bir basamak olması amaçlandığından, gelecekteki çalışmalarda tezde bulunan aktiviteler ve tartışma sorularıyla gerçek sınıflarda uygulama içeren nicel çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The strategies and systems utilized in education and teaching went out of date over the span of time. In this regard, it has turned out to be indispensable that different ways, strategies or exercises ought to be employed so as to remain up-to-date in education. On account of literary works' assistance in encouraging the educational process, teaching exercises have turned into a significant issue in expanding the language and scholastic skills of EFL classes. Furthermore, teaching activities both encourage the learning process of students and make learning more fun. In this regard, the purpose of this study is to teach literary devices, namely, metaphor and simile by means of several activities and discussion questions in EFL classes through selected novels of John Steinbeck. Since of their far-reaching use in literature and everyday life, simile and metaphor establish the pith of this study. Textual analysis method is applied to achieve metaphor and simile extracts. After metaphor and simile extracts are obtained, they are applied to a variety of teaching activities and discussions questions in the application part. The study is limited to John Steinbeck's two famous novels Of Mice and Men and The Grapes of Wrath. Through this suggested study, EFL classes are expected to advance their language proficiency along with their reading and writing skills while learning and making sense of metaphor and simile better. Since this thesis is intended to be a step for further studies, a quantitative study involving the practices with the activities and discussion questions suggested in this thesis can be carried out in real class applications.