Türkiye iş makinesi sektörü satış sonrası hizmetlerinde müşteri tercihlerinin belirlenmesi, kriz öncesi ve sonrasının kıyaslanması
Determining customer preferences in construction equipment aftersales services in Turkey: A comparison of with and without economic depression
  1. Tez No: 609018
  2. Yazar: DOĞANCAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ TUFAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Rekabetin gittikçe sertleştiği günümüz piyasalarında, müşteri taleplerini iyi algılıyor olmak şirketlerin varlıklarını sürdürerek başarılı olmaları konusunda etkili olan temel faktörlerden biridir. Çünkü müşteri ihtiyaçları bilindiği takdirde, şirketlerin o ihtiyaçları karşılayacak ürün ve hizmetleri göz önüne alarak kendilerini konumlandırma fırsatları olur. Bununla birlikte, müşteri tercihleri sabit değerler olmayıp zaman içerisinde değişiklikler gösterebilmektedir. Türkiye'de yakın zamanda meydana gelen, döviz kurlarının ani değişimi ve ekonomik durgunluk bir krize evirilerek Türkiye İş Makineleri Sektörünü çok sert bir biçimde etkilemiştir. Sektördeki makine satış oranlarının dramatik seviyelere düşmesiyle, satış sonrası hizmetler (yedek parça ve servis operasyonları) eskisinden de önemli hale gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye İş Makineleri Sektöründe satış sonrası hizmetleri için müşteri tercihlerini belirlemeyi ve kriz öncesi ile sonrası arasında müşteri tercihlerinin nasıl değiştiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding customer demands is one of the key factors for companies to maintain their existence and succeed, especially in today's industries where competition is becoming more and more aggressive. If customer needs are identified, companies would have the opportunity to position themselves by considering the products and services that will meet those demands. However, customer preferences are not fixed values, they may dynamically change over time. At present, as a result of increasing foreign exchange rates and destabilization of national economy, business lines linked to imported products -such as automobile or construction equipment dealerships- started having difficulties. In the recent period, political and economic nuisances make construction equipment customers move utterly conservative which led to new machine sales in the market hit rock bottom. Therefore, aftersales service business volume and related spare part sales are crucial for the time being. The aim of this study is to determine customer preferences in Turkey Construction Equipment Industry aftersales services and make a comparison of customer preferences before and after economic crisis.