Modern dönem cihad anlayışının radikalleşmesinde devlet etkisi: Mısır örneği
State influence on the radicalization of modern jihad conceptıon: The Egyptian case
  1. Tez No: 609071
  2. Yazar: HAVVA KARAMEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İslam'ın önemli kavramlarından biri olan cihad Peygamberimiz döneminde bir varoluş, hayatta kalma, savunma olarak değerlendirilebilecekken modern dönemlere gelindiğinde kavram terör örgütleri tarafından eylemlerini meşrulaştırmak amacıyla kullanılır olmuştur. Terör örgütleri, sözde cihad yapma adına cinayetler işlemekte, katliamlar yapmakta, sivil- masum ayırt edilmeden toplu imha silahlarıyla eylemler gerçekleştirmektedir. Allah yolunda mücadele etme anlamına gelen cihadın peygamberimiz dönemindeki anlaşılma biçiminden günümüz terör örgütleri tarafından anlaşılmasına kadar geçirdiği süreç oldukça çarpıcıdır. Çalışmamız, bu süreçte önemli bir aşama olarak karşımıza çıkan İhvan'ın kendi içindeki dönüşümüne ve cihadın bu dönüşüm sürecinde yeniden biçimlenmesine odaklanmaktadır. 1960- 1970'li yıllara denk gelen dönemde İhvan içinden Mısır devleti ile girdiği mücadele sonucu radikal örgütler çıkmış ve cihad bu radikalleşme sürecinde yeniden anlamlandırılmaya tabi tutularak radikalleşmiştir. Oluşan yeni biçimlenmede kanaatimizce devlet belirleyici bir rol oynamıştır. Bu nedenle çalışmamızda, Mısır'ı merkeze alarak devlet etkisinin, kavramın anlaşılması üzerinde oluşturduğu radikalleşme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While jihad, which is one of the important concepts of Islam, is considered as an existence, survival and defense during the time of our Prophet, in modern times, the concept is being used by the terrorist organizations in order to legitimize their actions. Terrorist organizations, in the name of so-called jihad, carry out murders, slaughter and carry out actions with weapons of mass destruction without undifferentiating the civilian. The change in the conception of jihad, which means fighting in the path of Allah, from the understanding of the period of our prophet to the understanding of today's terrorist organizations is quite striking. Our study focuses on the transformation of the Ikhwan within itself, which is an important step in this process, and the reshaping of the jihad in this transformation process. During this period, which coincided with the 1960s and 1970s, radical organizations emerged from the Ikhwan as a result of the struggle with the Egyptian state, and jihad was radicalized by being re-interpreted in this process of radicalization. In our opinion, the state played a decisive role in this new formation. Therefore, in our study, by putting Egypt at the center, the influence of the state on the radicalisation in the understanding of the concept was examined.