Terörizmin uluslararası hukuktaki yeri, değişen boyutları ve El-Kaide örneği
The place of terrorism in international law, changing dimensions and the example of Al-Qaeda
- Tez No: 609072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇOBAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde tartışmalı olan terör ve terörizm kavramlarının, çok eski zamanlara dayanmasına rağmen, uluslararası alanda hala üstünde anlaşmaya varılmış ortak bir tanımı bulunmamaktadır. Ortaya çıktığı tarihten günümüze kadar sorunlu olan kavrama karşı, özellikle 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra uluslararası örgütlerin tepkisi değişmiş ve terörizm olgusuna karşı geçmişe göre daha ihtiyatlı ve yoğun yaklaşılmıştır. Bu anlamda oluşan yeni dünya düzenine bağlı olarak terörizmin de değişim geçirdiği, taktiklerinde farklılaşmalar oluştuğu ortadadır. Devlet sınırlarının ortadan kalktığı günümüzde, terörizm de uluslararası boyut kazanarak uluslararası örgütleri bir dizi sözleşme imzalamaya ve anlaşma yapmaya zorlamaktadır. Ancak ulus aşırı örgütler yetersiz kaldığı kadar ulus devletler de terörün ve asimetrik çatışmaların parametrelerine ayak uyduramamaktadır. Çalışmada uluslararası hukukun, uluslararası örgütlerin ve klasik savaş teknikleri kullanan ulus devletlerin terör örgütleriyle mücadelede neden yetersiz kaldığı tartışılmıştır. Ayrıca terörizm ve savaş konularına da değinilmiştir. El-Kaide gibi terör örgütlerinin taktiklerindeki değişimler ve zaman, mekan ile aktörlerindeki çeşitliliğin artması gibi etmenler sebebiyle gerek ulus-devletlerin gerek uluslararası örgütlerin terörizmi önleme çabalarının yetersiz kaldığı ve hala sorunun çözüme kavuşturulamadığı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, there is still no mutual definition of terror and terrorism notions in international system although they are based on very old time. Until nowadays from the time they appeared, especially after 9/11 attacks, the reactions of international organisations have changed towards the problematical term and concept of terrorism has been approached more cautiously and intensively compared to the past. In this manner, it is clear that terrorism has also undergone change and it became different in its tactics depending on consisted new world order. In these days that borders of state disappear, terrorism has also forced the international organisations to sign a series of contract and make an agreement by getting international dimension. But, nation states cannot also keep step with parameters of terror and asymmetric conflicts as well as that supra-national organisations remain incapable. In this work, it is argued why international law, international organisations and nation states which have used the classic war techniques fail to satisfy in struggle with terrorist organisations. Besides, issue of terrorism and war are mentioned too. It is tried to be showed that either nation-states or international organisations remain incapable in efforts of hindrance of terrorism and the issue of terrorism is not still come up with a solution because of factors like changes in tactics of terrorist organisations as Al-Qaeda and increasing of diversity in time, place and its actors.