Kent ve kentlileşme olgusunun görünümleri üzerine resimsel çözümlemeler
Picturalanalyses on the appearance of the term of urban and urbanization, master thesis
- Tez No: 609070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sanat tarihinde kent, her dönem kendi içerisinde farklılıklar ile ele alınarak işlenmiş ve günümüze kadar popülerliğini yitirmemiştir. Plastik açıdan irdelenen ve tez kapsamında oluşturulan kent görünümlü resimlerde,güzeli aramaktan öte insanın zorlu yaşam mücadelesi irdelenmiş ve kompoze edilmiştir.Renklerin birbiri ile ilişkisinin olmayışı irdelenerek göç toplumunun iç dünyasının yansıtılması amaçlanmıştır. Tez sürecinin son dönemlerinde var olan resimlerin, tarih boyunca değişen kent gibi evrimleştiğini ve kadrajın ayrıntıya inmesi kapsamında şehirleri birbirine bağlayan demir ağlar konu edinilmiştir. Araştırmaların resimsel olarak biçimlendiği zamanda zıt ve çarpıcı renklerin ön planda olduğu hissettirilmeye çalışılmıştır. Gelişen süreç içerisinde renklerin birbiriyle ilişkileri, karamsar kent anlayışını betimleyebilmek adına gri renklerlesoğuklaştırılmıştır. Sanayinin getirdiği kent olgusunda gri tonun varyasyonları ile hâkim olduğu renkler irdelenerek toplumun umutsuzca yaşam mücadelesi içerisinde olduğu da vurgulanmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında irdelenen konu, bütünlük açıdan dört bölüme ayrılmaktadır.Birinci bölümde kısa betimlemelerle tez içeriği anlatılmaktadır. İkinci bölümdekent kültürünün tarihçesi betimlenip yorumlanmak istenmiştir.Üçüncü bölümde ise kent kavramı akımlar halinde örneklerle açıklanmıştır. Ve son olarak dördüncü bölümde resimlerimin varoluş sürecine değinilmektedir. Sanat tarihinde yakın bulduğum sanatçıların eserleri ile tez içeriğindeki kent konulu resimler karşılaştırarak bir bütünlük oluşturulması hedeflenmiştir. Konuyla ilgili yapılan resimlerden on beş tanesi tez içeriğine dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the history of art, the city has been hand led with differences in its owntermsand has not lostits popularity until today. In the city-like paintings, which are examined in terms of plastic and created with in the scope of the thesis, the struggle of the human being beyond the search for beauty is examined and composed. It is a imed to reflect the inner world of immigration society by examining the lack of relation ship between colors. That existing painting sevolved like the cities which changed through out the history and their on Networks connecting the cities to eachother in the context of detailing the frame have been made an issue in the last period of the thesis period. At the time when there search was pictorially shaped, it was tried to be felt that contrasting and striking colors were at the for efront. In the developing process, the relations of colors with eachother have been cooled with gray colors in order to describe the pesimist icunder standing of the city. In the urban phenomenon brought by the industry, the variations of graytones and the dominant colors were examined and it was tried to emphasize that the society is desperately struggling to survive. The subject examined in thet hesis is divided in to fourparts in terms of integrity. In the first part, the content of the thesis is explained with short descriptions. In the second part, the history of urban culture is described and interpreted. In the third chapter, the concept of the city is explained with examples. And finally, in the fourth chapter, the existence process of my paintings is mentioned. It is aimed to create an integrity byc omparing the works of the artists I found close in the history of art with the city the mepaintings in the thesis content. Fifteen of the pictures on the subject were included in the thesis content.