Kamu örgütlenmesinde kanunla kurulmuş vakıfların yeri sorunsalı: Türkiye Maarif Vakfı örneği
The place of foundations founded by law in public administration organization: The model of Turkish Maarif Foundation
  1. Tez No: 609124
  2. Yazar: KEVSER TUBA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, geçmişten günümüze gelen vakıf geleneğinin değiştiği, bu değişim çerçevesinde kanunla kurulan ve kamu hizmeti sunan, kamu diplomasisi yürüten vakıfların kamu örgütlenmesinde bulunmaması nedeniyle oluşan kavram karmaşasını gündeme getirme çabasıyla oluşturulmuştur. 1980'lerden itibaren uluslararası literatürde oldukça ilgi gören“nongovernmental organizations”kavramı ve bu kavram çerçevesinde örgütlenmenin Türkiye'deki 2000'li yıllardan itibaren yansımaları olan, kanunla kurulan Yunus Emre Vakfı, Türkiye Maarif Vakfı gibi vakıfların kamu örgütlenmesi içerisinde yer almamaktadır. Özel hukuk tüzel kişisi olarak kurulan vakıfların organlarının belirlenmesi, bütçesi, kamu personeli görevlendirmesi, kamu hizmeti sunması gibi kamu tüzel kişisi ayrıcalıklarına sahip olmasına rağmen kamu örgütlenmesi içerisinde yer almaması ve Türkiye Maarif Vakfı hakkında daha önce bir araştırma yapılmaması nedeniyle araştırma konusu seçilmiştir. Nitel veri araştırmasına dayanarak literatür taraması yapılan bu çalışma sonucunda, toprak temelli sınıflandırma yapılan kamu örgütlenmesinde merkeziyetçilik ve âdem-i merkeziyetçilik kavramlarının yanı sıra merkezsizleşme kavramının literatüre son yıllarda dahil edildiği, kamu diplomasisi yürüten vakıfların bu tip bir örgütlenme çerçevesinde değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was created in an effort to bring to the agenda the conceptual confusion arising from the fact that foundations, which have been established by law and which provide public services, and which carry out public diplomacy, do not exist in the public organization. highly praised in the international literature from the 1980s“nongovernmental Organizations”which concepts and reflections since the 2000s in Turkey, the organization within the framework of this concept, foundations established by law such as Yunus Emre Foundation, Turkey Turkish Maarif Foundation is taking part in a public organization. Determination of the organs of the foundation was established as a legal entity of private law, budget, public personnel recruitment, although with public entities privileges such as delivering public services to take part in a public organization and Turkey research topic because of an investigation before about the Turkish Maarif Foundation has been selected. As a result of this study, which is based on qualitative data research, it is thought that the centralization and decentralization concepts, as well as the concept of decentralization, have been included in the literature in recent years and foundations that carry out public diplomacy can be evaluated within the framework of this type of organization.