Yeni kamu yönetimi yaklaşımı ve Türkiye'de kamu yönetimi reformu
The new public management and public administration reform in Turkey
- Tez No: 234539
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Tez çalışmasıyla Türk kamu yönetiminde gerçekleştirilen reformların tarihçesini vermekten ziyade bu reformları, son dönemde kamu yönetimi reformlarının yürütülmesinde temel belirleyici olan ve mevcut bürokratik örgütlenme modeline meydan okuyan Yeni Kamu Yönetimi Yaklaşımının ne derecede etkilediğinin ve gerçekleştirilen reformların bugün için Türk kamu yönetiminin YKY ilkelerine göre örgütlenmesini zorlaştırıcı mı kolaylaştırıcı mı nitelikte reformlar olduğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma'da; 1950'li yıllara kadar gerçekleştirilen ve ıslahat olarak adlandırılabilecek ilk dönem reformlarının YKY ilkelerine ters düzenlemeler içerdiği gibi günümüz Türk kamu yönetiminin YKY doğrultusunda örgütlenmesini zorlaştırıcı bir miras bıraktığı; 1950-1980 yılları arasındaki yeniden yapılanma olarak adlandırılabilecek reformların bazı olumlu değişimleri içermekle birlikte YKY'ye doğru bir dönüşümü amaçladıklarından bahsedilmesi için erken olduğu ve; Kamu Yönetiminin Temel İlkeleri ve Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanunla başlatılan reformların ise kamu yönetiminin YKY doğrultusunda dönüştürülmesi açısından önceki dönemlerden bir kopuşu ifade ettiği ve ancak ?değiştirme? dönemi olarak adlandırılabileceği buna rağmen Türkiye'de yakın bir gelecekte YKY ilkeleri doğrultusunda örgütlenmiş bir kamu yönetiminin varolabileceğinin kuşkulu gözüktüğü sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this Thesis what is aimed is, not presenting the historical background of reforms but evaluating the degree of the effects of the NPM on reforms and revaling whether the establishments of the reforms enabler or preventor for an evolution of Tukish public administration towards NPM which is basic determiner and challenger of the present bureaucratic organization model.In the Study; the reforms realized till 1950?s, can be named with ?amandment? (ıslahat), are not only in contradiction with principles of NPM but also left a legacy which today hinders a transformation of Turkish public administrtaion towards NPM. The reforms realized between 1950-1980, can be named ?reconstruction?, although include some positive changes, are too early to be named as NPM originated. As for the reforms started with ?The Law on Main Priciples and Reorganization of Public Administration? are a turning point fort he transformation of Turkish public administration towards NPM and can only be named with the word of ?change?. Despite this improvement, it seemed doubtful that establishing a public administration, based on the principles of the NPM, in Turkey.