Nietzsche'nin ahlak anlayışının Darwin'in evrim teorisiyle olan ilişkisi
Relation between Nietzsche's conception of morality and Darwin's theory of evolution
  1. Tez No: 609126
  2. Yazar: CANSU ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KORKUT RAPTİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı, birbirinden farklı alanda çalışmaları bulunan iki düşünür arasında kurulan bağı incelemektir. Darwin ve Nietzsche arasında tek yönlü bir ilişki mevcuttur. Bu tek yönlü ilişki Nietzsche'nin Darwin'e karşı getirmiş olduğu düşüncelerden oluşmaktadır. Nietzsche doğalcı bir ahlak anlayışıyla bir nevi Darwinci sayılmaktadır. Ancak Darwin'in doğal seçilimle evrim düşüncesi Nietzsche'nin ahlak görüşleriyle uyuşmamaktadır. Nietzsche'nin erken dönemlerinde Darwin'le ortaklıkları bulunsa da, özellikle yaşamının sonlarına doğru onun fikirlerinden tamamen uzaklaşmıştır. Bu tezde, hem Darwin'in hem de Nietzsche'nin konu bağlamındaki görüşleri detaylı bir biçimde açıklanacak, ardından ise iki düşünür arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to examine the relation between two thinkers from different disciplines. There is a one-way relation between Darwin and Nietzsche, which consists of Nietzsche's critic of Darwin. Although Nietzsche can be regarded as a Darwinist at first glance due to his naturalist moral views, in reality, Darwin's thoughts on natural selection diverge from the moral theory of Nietzsche. Although Nietzsche shares some of Darwin's ideas in his early life, later, he completely distant himself from Darwin. In this thesis, both Darwin's and Nietzsche's thoughts regarding this subject will be examined in detail and then similarities and differences of these two thinkers will be asserted.