Grup taş kolonların eşleme yöntemleri ile 2 boyutlu sayısal analizi
2-dimensional analysis of group stone columns by using matching methods
  1. Tez No: 609157
  2. Yazar: MUSTAFA BAKIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Taş kolonların 3 boyutlu sayısal analizlerinde arazide inşa edilen tüm taş kolonları tek tek modellemek zor ve zahmetlidir. Bu nedenle uygulanması daha kolay olan ve taş kolonların grup davranışını yansıtabilen 2 boyutlu eşleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, taş kolonların iki boyutlu koşullarda analiz edilebilmesi için geliştirilmiş eşleme yöntemleri araştırılmıştır. Bu yöntemlerin uygulanabilirliği ve güvenilirliğinin gösterilmesi için farklı taş kolon problemlerinin sayısal analizlerinde uygulanarak 3 boyutlu sayısal analizler ve arazi ölçüm sonuçları ile karşılaştırması yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda bu eşleme yöntemlerinin proje mühendislerine önemli kolaylıklar ve avantajlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In 3 dimensional numerical analysis of stone columns, it is difficult and troublesome to model all stone columns built in the field. Therefore, there is a need for 2 dimensional matching methods which are easier to implement and can reflect the group behavior of stone columns. In this thesis, matching methods developed to analyze stone columns under 2 dimensional conditions were investigated. In order to demonstrate the applicability and reliability of these methods, different stone column problems were applied in numerical analysis and compared with the results of 3 dimensional numerical analysis and field measurement. As a result of this research, it is seen that these matching methods provide important advantages and advantages to project engineers.