Digital divide from the perspective of smart mobility applications: A case study of METU, Ankara
Akıllı ulaşım uygulamaları perspektifinden dijital ayrım: ODTÜ, Ankara alan incelemesi
  1. Tez No: 609240
  2. Yazar: ALİME CANSU İTEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dijital ayrım kavramı internetin ilk ortaya çıkışından bu yana tüm dünyada dikkat çeken bir kavram olmuştur. Bu kavram, insanlar arasında herhangi bir teknolojiye erişme ve bu teknolojiden anlam çıkarıp kullanabilme kabiliyetinden kaynaklanan eşitsizliğe dayanır. Dijital ayrım, teknolojinin yayılmasının ve insan hayatının her boyutuna entegre olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış, günümüzde ise farklı tür ve bileşenlere sahip çok boyutlu karmaşık bir olgu haline gelmiştir. Akıllı telefonların günlük yaşamdaki artan rolü, mobil uygulamaların en yaygın BİT tabanlı hizmetlerden biri olmasını sağlamış, böylece toplu taşıma kullanma süreci akıllı telefonlardaki mobil uygulamalar tarafından desteklenmesi ve kolaylaştırılmıştır. Fakat bu hizmetlere toplumdaki tüm bireyler tarafından erişilip erişilemediği ve bunların ardındaki sebepler günümüz teknoloji dünyasında giderek daha da önem kazanan bir konudur. Tez içerisinde yürütülen örnek alan araştırması, bireylerin mobil toplu taşıma uygulamalarına erişme ve kullanma yeteneğini analiz etmektedir. Bu bağlamda, dijital ayrım kavramına dijital ayrımın türleri ve boyutları açılarından yaklaşılmıştır. Örnek alan araştırması olarak ODTÜ kampüsü Ankara'da geçerli olan mobil toplu taşıma uygulamaları temelinde incelenmiş, seçilen alanda erişim ve sosyal dijital ayrımın geçerliliği; v e gelir, eğitim düzeyi, meslek, yaş ve cinsiyet faktörlerinin dijital ayrım üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital divide concept has been drawing attention in the world since the first appearance of the internet. It explains the inequality between people caused by their ability to access any technology and interpret this technology to be able to use it. The concept emerged as a consequence of technology diffusion, and related information and communication technologies that came into people's life. Since there is a huge population living in different countries and cities who is affecting from digital divide, it become a multi-dimensional complex phenomenon which have different types and dimension. The increasing role of smart phones in daily life triggered mobile apps to become one of the most popular ICT-based services and the process of using public transport is intended to be supported and eased by mobile applications in smart phones. However, whether these services are able to be accessed and used by every person in population is rather unclear. The case study conducted in the thesis analyzes this ability to access and use of the mobile public transport applications. In this context, digital divide is approached from two different perspectives; the types and the dimensions. As a case, METU campus were selected in the frame of mobile public transport applications of Ankara, to investigate the validity of access and social digital divide, and the effect of income, education level, occupation, age and gender on digital divide.