The assessment of the radiological impacts of routine releases from metsamor nuclear power plant (Aarmenia) on the province of Iğdır (Turkey) by two approaches
Metsamor nükleer güç santralinin (Ermenistan) rutin salımlarının Iğdır il'indeki (Türkiye) radyolojik etkilerinin iki yaklaşım ile değerlendirilmesi
- Tez No: 609260
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL, PROF. DR. CEMİL KOCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Nuclear Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, Metsamor (Ermenistan) Nükleer Güç Santralinin (NGS) rutin (normal) işletiminden kaynaklanan atmosferik salımların ve sucul deşarjların Iğdır İlinde yaşayan halk üzerindeki radyolojik etkileri iki yaklaşım ile araştırılmıştır; (1) PC CREAM yazılımının kullanılması ve (2) Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) SRS 19 güvenlik raporunda belirtilen metotun kullanılması. Elde edilen sonuçlara göre, her iki yaklaşımla da bölgede tahmin edilen halk dozları 0.1 mSv/yıl doz kısıtına (NDK, 2019) uymaktadır. Sonuçlar, PC CREAM 08 yaklaşımındaki maksimum halk dozlarına dayanarak atmosferik salımlar ve sucul deşarjlar için ana maruziyet yollarının; besin tüketimi, dış gama ve balık tüketimi olduğunu, UAEA yaklaşımı için ise besin tüketimi ve balık tüketiminin ana maruziyet yolları olduğunu göstermiştir. PC CREAM 08 yaklaşımında, atmosferik salım için doza katkı sağlayan ana radyonüklitler 14C, 41Ar, 3H, 131I ve 137Cs, ve sucul deşarjlar için 137Cs, 134Cs ve 3H olarak elde edilmiştir. Öte yandan, UAEA SRS 19 yaklaşımı için atmosferik salımlara ilişkin doza katkı sağlayan ana radyonüklitler 137Cs, 134Cs, 90Sr ve 131I, sucul deşarjlara ilişkin ise 137Cs, 134Cs ve 90Sr olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak, Metsamor NGS'nin rutin işletmesi sebebiyle Iğdır İlinde yaşayan halk üzerindeki sağlık riski çok küçük olarak belirlenmiştir (PC CREAM yaklaşımında bir birey için toplam kanser riski olasılığı 7,67E-08 ve UAEA SRS 19 yaklaşımında ise 5,40E-07'dir).
Özet (Çeviri)
In this study, radiological impacts of atmospheric releases and aquatic discharges due to the routine (normal) operation of Metsamor (Armenia) Nuclear Power Plant (NPP) on the public living in Province of Iğdır (Turkey) were investigated by two approaches, (1) using PC CREAM 08 software and (2) using the method provided in the IAEA SRS 19 safety report (International Atomic Energy Agency). Based on the obtained results, estimated public doses in the region by both approaches comply with 0.1 mSv/year dose constraint (NDK, 2019). The results showed that the main exposure pathways for the public based on maximum public doses in PC CREAM 08 approach are food consumption, external gamma and fish consumption due to atmospheric releases and aquatic discharges whereas food consumption and fish consumption are the main exposure pathways for IAEA SRS 19 approach. In PC CREAM 08 approach, the main dose contributing radionuclides were obtained as 14C, 41Ar, 3H, 131I and 137Cs for atmospheric releases, and 137Cs, 134Cs and 3H for aquatic discharges. On the other hand, the main dose contributing radionuclides were obtained as 137Cs, 134Cs, 90Sr and 131I for atmospheric releases, and 137Cs, 134Cs and 90Sr for aquatic discharges for IAEA SRS 19 approach. As a conclusion, the health risk on the public living in Province of Iğdır due to routine operation of Metsamor NPP was determined as so small (the probability of total cancer risk for an individual is 7.67E-08 in PC CREAM approach and 5.40E-07 in IAEA SRS 19 approach).