Sosyal Bilgiler 5.sınıf etkin vatandaşlık öğrenme alanının ters-yüz sınıf modeline göre işlenmesinin öğrencilerin akademik başarıya etkisi
The effect of the 5th grade active citizenship learnin domain according to the reverse-face class model on students' academic achievement
- Tez No: 609291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaokul 5. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanının ters yüz sınıf modeline göre öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisini incelemektir. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden iç içe desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ağrı Merkez'de yer alan bir ortaokulda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise rastgele seçilerek bu ortaokulda öğrenim gören 88 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubuna Ters yüz sınıf modeli uygulanırken, kontrol grubuna ise MEB'in müfredata uygun şekilde belirlediği süreç ile öğretim yapılmıştır. Nicel araştırmada, deneysel desen kullanılırken, nitel araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel aşamasında akademik başarı testi uygulanıp veriler istatistik programı ile analiz edilirken, nitel aşamasında ise yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak, betimsel analiz kullanılmıştır. Görüşmeye deney grubunu oluşturan 11 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın sonucunda ters yüz sınıf modelinin, MEB'in müfredata uygun şekilde belirlediği sürece göre akademik başarıyı arttırdığına dair olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan görüşmede katılımcıların, ters yüz sınıf modeli ile ilgili eksikliklerin giderilmesi sonucunda modelin daha verimli olacağına dair görüşler öne sürdükleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the“Active Citizenship”Learning Domain of Middle School 5th Grade Social Studies course according to the reverse face class model on students' academic achievement. In the research, nested pattern which is one of the mixed method designs was used. The population of the study consists of students enrolled in a secondary school in Ağrı Province in the 2018-2019 academic year. The sample of the study was conducted by 88 students randomly selected from this secondary school. While the reverse class model was applied to the experimental group, the control group was taught with the MEB activity-based constructivist approach. In the quantitative research, experimental pattern was used and in the qualitative research interview method was used. In the quantitative phase of the study, the achievement test was applied and the data was analyzed with statistical program. In the qualitative phase of the study, descriptive analysis was performed with semi-structured interviews. 11 students from the experimental group participated in the interview. The results of the study showed positive results that the reverse class model increases academic achievement compared to the MEB activity-based constructivist approach. In the interview, it was observed that the participants suggested that the model would be more efficient as a result of eliminating the deficiencies related to the reverse face class model.