Azerbaycan ile Türkiye'deki ilkokullarda okutulan müzik ders kitaplarının tematik olarak incelenmesi
Master's thesis a thematic analysis of music textbooks instructed in primary schools in Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 609290
  2. Yazar: GÜLYANAG FARZALIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇALIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan ile Türkiye'deki ilkokullarda okutulan müzik ders kitaplarının tematik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan literatür taraması neticesinde böyle bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Dolayısıyla çalışma bu özelliği ile özgün olup alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma nitel araştırma yöntemine göre yürütülmüş, verilerin toplanmasında doküman analizi yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin analizleri ise içerik analizi yöntemine göre yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde iki ülkenin müzik ders kitaplarında benzer temaların oldukça fazla olmasına rağmen farklı temalarında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Azerbaycan müzik ders kitaplarının programa bağlı olarak Türkiye'deki ders kitaplarından içerik ve kazanım olarak daha ağır olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to thematically analyze the music textbooks used to teach in primary schools in Turkey and Azerbaijan. As a result of the conducted literature review, it was found out that there no such studies. It is thought that, therefore, the study is unique and will contribute to the literature. The study was conducted according to qualitative research model, and the data was collected through document analysis. The analysis of the data was done according to content analysis techniques. As a result of the obtained data, it was determined that there are different themes in the textbooks of both countries although there are a lot of similar themes. It was also determined that the music textbooks of Azerbaijan are denser than those of Turkey in terms of content and acquisitions.