Okul yöneticilerinin liderlik tarzlarının örgüt kültürüne etkisi: Isparta ili örneği
The effect of leadership styles of school administrators on organizational culture: Isparta province case
  1. Tez No: 609301
  2. Yazar: TUNCAY TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma okul yöneticilerinin liderlik tarzlarının örgüt kültürüne etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Liderlik tarzları ve örgüt kültürünün demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği tespit edilmek istenmiştir. Tezde temel olarak iki kavram ele alınmıştır. Bunlardan birincisi ikinci bölümde ayrıntılı olarak işlenen liderlik tarzlarıdır. İkincisi de üçüncü bölümde incelenen örgüt kültürü kavramıdır. Bu iki bölüm yazılırken ayrıntılı bir literatür taraması yapılmış, kitaplar, makaleler ve tezlerden yararlanılmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın problemi, amacı, yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Isparta ilinde bulunan özel okullarda ve devlet okullarında çalışan kişiler oluşturmuştur. Veriler seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen anketlerden 378 tanesinin tezde kullanılmaya uygun olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket 3 kısımdan oluşmuştur. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde liderlik tarzlarının ölçüldüğü Çok Faktörlü Liderlik Anketi, üçüncü bölümde de örgüt kültürü puanının ölçüldüğü Örgüt Kültürü Ölçeği bulunmaktadır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS programına girilerek ayrıntılı analizler yapılıp, ilişkiler tespit edilmiştir. Liderlik tarzlarının katılımcıların kıdemlerine, çalıştıkları kurum seviyesine ve çalıştıkları kurum türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Liderlik tarzları ile diğer demografik değişkenler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Örgüt kültürünün katılımcıların kıdemlerine, çalıştıkları kurum seviyesine ve çalıştıkları kurum türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Örgüt kültürü ile diğer demografik değişkenler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Algılanan liderlik tarzları ile örgüt kültürü arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the effect of leadership styles of school administrators on organizational culture. It was aimed to determine whether leadership styles and organizational culture differ according to demographic variables. In the thesis, two consepts have been discussed. First of them is the leadership style which is comprehensively studied in the second part. The second is the organizational culture. The third part of the study is about organizational culture. These two parts of the study are prepared by the help of books, articles, theses and a detailed literature review. The fourth part gives information about the problem, purpose and the process of the study.The population of the study consist of the people working in private and public schools in Isparta 2018-2019 academic year. Data were collected by using random sampling method. It was determined that 378 of the questionnaires obtained were suitable for use in the thesis. The questionnaire used in the research has 3 parts. In the first part, demographic information, in the second part a multi-factor leadership questionnaire in which leadership styles are measured, in the third part, organizational culture score is measured. The data obtained from the surveys were entered into the SPSS program and relations were determined. It was found out that leadership styles differ significantly according to the seniority of the participants, the level of the institution they work and the type of institution they work. There is not a significant difference between leadership styles and other demographic variables. Organizational culture showed significant according to the seniority of the participants, the level of the institution they work and the type of institution they work. There is not a significant difference between organizational culture and other demographic variables. A positive and high-level correlation was found between leadership styles and organizational culture.