Beden eğitimi öğretmenlerine göre okul yöneticilerinin yönetim tarzı, inovasyon yeterlilikleri ve örgütsel destek algıları
Perceived principal management style, innovation competency and percived organizational support of school managers according to physical education teachers
  1. Tez No: 700226
  2. Yazar: NEŞE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı yönetim tarzı ve inovasyon yeterliliğinin örgütsel destek algısına etkisinin belirlenmesidir ve yönetim tarzı ile örgütsel destek algısı arasında yönetici inovasyon yeterliliğinin aracılık etkisi incelenmiştir. Ayrıca demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, hizmet yılı) yönetim tarzı, inovasyon yeterliliği ve örgütsel destek algısı arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada tanımlayıcı araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Adana ilinde bulunan devlet okullarında görev yapmakta olan 477(NKadın =212, NErkek=265) beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, Algılanan Müdür Yönetim Tarzı Ölçeği (Üstüner, 2016),“Yönetici İnovasyon Yeterlilikleri Ölçeği”(Eraslan ve Bayrakçı, 2014) ve Eisenberger vd. (1986) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlama çalışmaları Giray ve Şahin (2012) tarafından yapılan“Örgütsel Destek Algısı Ölçeği”kullanılmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak frekans, ortalama ve standart sapmalar incelenmiş ve demografik faktörlerin değişkenlere etkisini belirlemek için t-testi ve tek yönlü varyans (Anova)analizi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda veriler Smart PLS (Kısmi En Küçük Kareler) yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; işbirlikli yönetim tarzının örgütsel destek algısını olumlu yönde etkilediği; otoriter, ilgisiz ve karşı koyucu yönetim tarzlarının ise olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Yönetici inovasyon yeterliliği alt boyutlarından motivasyon ve liderlik düzeyi örgütsel destek algısını olumlu yönde etkilerken, değişime duyarlılık, örgüt içi ve dışı iletişimin etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yönetim tarzı alt boyutlarından işbirlikli yönetim tarzı ile örgütsel destek algısı arasında yönetici inovasyon yeterliliğinin olumlu yönde kısmi aracı etkisi, otoriter, ilgisiz ve karşı koyucu yönetim tarzlarının ise olumsuz yönde kısmi aracı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin yaşı ve cinsiyeti ile müdür yönetim tarzı alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulgulanmıştır. Öğretmenlerin toplam hizmet süresi ile işbirlikli, otoriter ve karşı koyucu yönetim tarzı arasında anlamlı bir farklılık olduğu, ilgisiz yönetim tarzı ile anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin yaşı, cinsiyeti ve toplam hizmet süresi ile yöneticilerin inovasyon yeterliliği ve öğretmenlerin örgütsel destek algıları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of Perceived Principal Management Styles Scale (P-PMSS) and Innovation Competency on the perceived organizational support, and the mediating effect ofinnovation competency between P-PMSS and perceived organizational support was investigated.In addition, it was aimed to reveal whether there is a significant difference between demographic variables (age, gender, and term of office) and P-PMSS, innovation competency and perceived organizational support. A descriptive research method is used in the research. The sample of the study consists of 477 physical education teachers (NFemale=212, NMale=265) working in state schools in Adana in the academic year of 2019-2020.As a data collection tool in research; personal information form, Perceived Principal Management Styles Scale (Üstüner, 2016), Innovation Competency scale (Eraslan and Bayrakçı, 2014) and Eisenberger et al. The Perceived Organizational Support Scale, which was developed by (1986) and adapted to Turkish by Giray and Şahin (2012), is used.In analyzing the data obtained from the research, frequency, mean and standard deviations were examined using the SPSS 22.0 statistical program, and t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine the effect of demographic factors on variables.In line with the purpose of the study, the data were analyzed using Smart PLS (Partial Least Squares) structural equation modeling. According to the analysis, collaborative management style positively affects the perception of organizational support; authoritarian, indifferent and resistant management styles have been found to be negatively affected. It was concluded that while motivation and leadership level, which are sub-dimensions of executive innovation competence, affect the perception of organizational support positively, sensitivity to change and internal and external communication do not affect positively. Among the sub-dimensions of management style, it was determined that executive innovation competence had a positive partial mediating effect between collaborative management style and organizational support perception, while authoritarian, indifferent and resistant management styles had a negative partial mediating effect.It was found that there is no significant difference between the age and gender of the physical education teachers and the perceived principal management style sub-dimensions.It was concluded that there is a significant difference between the teachers' total term of office and the cooperative, authoritarian and resistant management style, and that there is no significant difference with the indifferent management style.It has been determined that there is no significant difference between the age, gender and total term of office of physical education teachers and the innovation competency of the administrators and the teachers' perceived organizational support.