1980 tarihli Lahey sözleşmesi kapsamında uluslararası çocuk kaçırmalarının hukuki veçheleri ve Türk hukuk uygulaması
The hague convention on the civil aspects of international child abductions of 1980 and its practice in Turkish law
- Tez No: 609331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Uluslararası alanda çocukların kaçırılması, güncel bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, koruma hakkı sahibi olanlar tarafından milletlerarası alanda kaçırılan çocukların iadesinde izlenecek usul ve iadenin reddi sebepleri özel hukuk kapsamında incelenmektedir. 1980 tarihli Uluslararası Çocuk Kaçırmalarının Hukukî Veçheleri Hakkında Lahey Sözleşmesi, uluslararası alanda çocukların kaçırılması sorununa ilişkin atılan önemli adımlardan biri olarak çalışmanın kapsamını ve uygulama çerçevesini belirlemektedir. Bu çerçevede aynı zamanda, çocuk hukukuna ilişkin olarak Türkiye'nin milletlerarası sözleşmeyi baz alarak yapmış olduğu iç hukuk düzenlemeleri ele alınmakta; uluslararası alanda ve Türk devletler özel hukukunda çocuk hukukunun ve çocuğun üstün menfaatlerinin ne derece güncel ve tartışılır hâle geldiği görülmektedir. Böylece, yerel mahkeme ve Bölge Adliye Mahkemeleri kararları yanı sıra Yargıtay içtihatları, yabancı mahkeme kararları ve milletlerarası sözleşmelerden yararlanılan çalışmada hem Sözleşme'nin daha anlaşılır bir biçimde yorumlanması hem de Türk hukukundaki mevcut uygulamaların ortaya koyulması hedefine odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The international child abduction is a current problem. In this study, the proceduresto be followed in the extradition of children abducted internationally by those entitled to protection and the reasons for the refusal of extradition are examined under private law. The Hague Convention on the Civil Aspects of International Child Abductions of 1980 sets out the scope and implementation framework of the study as one of the important steps taken on the problem of child abduction internationally. This is also the context, taking children have made Turkey's international agreements as the basis for the law that is being addressed by domestic law. Besides, in the international arena and in the international private law of Turkish state, it is seen that the child law and the high interests of the child have be come up-to-date and debatable. Thus, this study benefited from the decisions of the local courts and the Regional Courts of Justice, as well as the case law of the Court of Cassation, foreign court decisions and international conventions, focuses on both the interpretation of the Convention in a more comprehensible manner and the implementation of the current practices in Turkish law.