Kapalı tüp mide ameliyatlarında karın içi basınç artışının ortalama trombosit hacmi üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 609351
  2. Yazar: İBRAHİM KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kapalı yöntem karın ameliyatları intraoperatif suni karın içi basıncı ile uygulanmaktadır. Ortalama trombosit hacmi (MPV), tam kan sayımı analizörleri tarafınca ortaya konulan trombosit büyüklüğü ölçüsüdür. Masimo SET® nabız oksimetresi ile kullanılabilen pletismografi değişkenlik indeksi (PVI), pozitif basınçlı ventilasyon altındaki hastalarda sıvı yönetimine yardımcı olan ve bir prob yardımı ile ölçülen noninvaziv bir yöntemdir. Bu çalışmada, kapalı tüp mide ameliyatlarında karın içi basınç artışının MPV değeri üzerindeki etkilerini incelemek amaçlandı. Hastalardan preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemde alınan venöz kandan elde edilen tam kan sayımındaki MPV değerleri ve intraoperatif 5. dk., 10. dk., 15. dk., 30. dk., 60. dk., 75. dk. ve 90. dk. PVI değerleri çalışma formuna kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic abdominal surgery has been established by pneumoperitoneum. Mean platelet volume (MPV) is the measurement of thrombocyte volume which can be detected by complete blood count analyzers. Plethysmography variability index (PVI) using Masimo SET® pulse oximeter is a non-invazive technique providing to manage the fluid therapy that is measured by a probe in patients with positive pressure ventilation. This study is aimed to evaluate the effects of pneumoperitoneum during sleeve gastrectomy on MPV. Preoperative, intraoperative and postoperative MPV value obtained from complete blood count after venous blood sampling and intraoperative 5th, 10th, 15th, 30th, 60th, 75th, and 90th PVI values were recorded into the data sheet.