Tüp mide cerrahisi geçiren hastalarda erektor spina plan bloğunun (ESP) ağrı ve perioperatif stres yanıtına etkileri
Effects of Erector Spinal Plane block (esp) on pain and perioperative stress response in patients undergoing gastric sleeve surgery
  1. Tez No: 878432
  2. Yazar: KUTAY BARIŞ FİLAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş – Amaç: Bu çalışmada tüp mide cerrahisi planlanan VKİ>30 olan ASA II-III hastalarda bilateral erektör spina düzlem bloğunun (ESPb) postoperatif analjezi ihtiyacını ne kadar etkilediğini, hasta ve cerrah memnuniyetini, ameliyat sonrası stres yanıtı ve kan değerlerini ne kadar etkilediğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun 23.01.2023 tarihli ve HRÜ/23.02.09 karar numaralı onayı ile Helsinki Bildirgesi'ne uygun şekilde hastaların kendisinden yazılı ve sözlü izin alınarak, elektif şartlarda ve genel anestezi altında tüp mide cerrahisi nedeniyle opere olacak 18-65 yaş grubu, VKİ >30, ASA II-III olan 60 gönüllü Genel Cerrahi hastasında prospektif, randomize ve tek kör olarak planlanlandı. Hastalar ESPb yapılacak olgular (Grup E, n:30) ve ESPb yapılmayacak olgular (Grup K, n:30) olarak ikiye ayrıldı. Her iki grupta da olgulara ait demografik veriler (yaş, cinsiyet, kilo, boy, VKİ), operasyon süresi, ASA skoru ve ek hastalık kaydedildi. Her iki grupta da operasyon öncesi mor kapaklı hemogram tüpü ve sarı kapaklı biyokimya tüpüne birer tüp kan alındı. Hemogram analizinde hastaların beyaz küre (WBC), lenfosit, nötrofil ölçümleri; Biyokimya analizinde hastaların CRP, Kortizol, Glukoz ölçümleri kaydedildi. Tüm olgular genel anestezi öncesi elektrokardiyografi (EKG), pulse oksimetre (SpO2) ve noninvaziv kan basıncı (NIKB) ölçümü ile monitorize edildi ve intraoperatif vital parametreleri [kalp tepe atımı (KTA), SpO2, NIKB] kaydedildi. Postoperatif dönemde kalp atım hızı (KAH), ortalama arteriel basınç (OAB), Numerik Ağrı Skalası (NRS) skoru, Likert ölçeği ile hasta ve cerrah memnuniyeti, post-operatif analjezi için ne kadar opioide ihtiyaç duyduğu ve preoperatif, postoperaitf hemogram değerleri (WBC, lenfosit, nötrofil) ile biyokimya değerleri (CRP, glukoz, kortizol), yan etki ve komplikasyonlar not edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 60 olgunun tüm verileri analiz edildi. Çalışmamızda her iki grup arasında demografik veriler (yaş, cinsiyet, kilo, boy, VKİ) xiii açısından belirgin fark olmamakla beraber Grup E'de yaş, VKİ ve cerrahi süresini istatistiksel olarak daha düşük olarak bulundu. Her iki grup arasında ek hastalık açısından belirgin bir fark gözlemlenmedi. İki grup arasında introperatif ve postoperatif dönemde KAH ve OAB arasında anlamlı olabilecek bir fark bulunmadı. Çalışmamızda da postoperatif 0., 2., 8. Ve 24. Saatte baktığımız NRS skorlarını Grup E'de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha düşük olarak bulundu. Hastaların ve cerrahların memnuniyet skoru Grup E'de Grup K'ya göre daha yüksek olarak çıktı. Hastalara serviste postoperatif dönemde deksketoprofene ek olarak verilen tramadol HCl miktarı Grup E'de istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha azdı. Grup E'de Grup K'ya göre özellikle postoperatif 8. saatte kortizol seviyesinin anlamlı olarak daha az yükseldiği görüldü. Yan etki değerlendirmesinde gruplar arasında anlamlı fark görülmedi. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre, preoperatif dönemde uygulanan ESPb'nin Tüp Mide cerrahisi geçiren hastalarda; postoperatif dönemde ağrıyı azalttığını, NRS değerlerinin düşürdüğünü, hasta ve cerrah memnuniyetini yükselttiğini ve toplam opioid tüketimini azalttığını ortaya koyduk. Bunun yanı sıra ESPb'nin ve cerrahi stresle ilişkilendirilen inflamatuar yanıtın kortizol seviyesinin daha az artışı ile gözlemledik. Bu sebeple ESPb'nin Tüp Mide cerrahilerinde multimodal analjezinin bir parçası olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, we aimed to see how much bilateral erector spinae plane block (ESPb) affects postoperative analgesia need, patient and surgeon satisfaction, postoperative stress response and blood values in ASA II-III patients with BMI>30 who are planned to undergo sleeve gastrectomy surgery. Materials and Methods: This study was conducted with the approval of Şanlıurfa Harran University Hospital Clinical Research Ethics Committee dated 23.01.2023 and decision number HRÜ/23.02.09, and in accordance with the Declaration of Helsinki, by obtaining written and verbal permission from the patients, gastric sleeve surgery was performed under elective conditions and under general anesthesia. It was planned as a prospective, randomized and single-blind study on 60 volunteer General Surgery patients, aged 18-65, BMI >30, and ASA II-III, who were to be operated on due to surgery. The patients were divided into two: cases that would undergo ESPb (Group E, n:30) and cases that would not undergo ESPb (Group K, n:30). In both groups, demographic data (age, gender, weight, height, BMI), operation time, ASA score and comorbidities were recorded. In both groups, one tube of blood was taken into a purple-capped hemogram tube and a yellow-capped biochemistry tube before the operation. In hemogram analysis, patients' white blood cell (WBC), lymphocyte and neutrophil measurements; In biochemistry analysis, CRP, Cortisol and Glucose measurements of the patients were recorded. All cases were monitored with electrocardiography (ECG), pulse oximetry (SpO2) and noninvasive blood pressure (NIBP) measurement before general anesthesia, and intraoperative vital parameters [heart rate (HR), SpO2, NIBP] were recorded. In the postoperative period, heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), Numerical Pain Scale (NRS) score, patient and surgeon satisfaction with Likert scale, how much opioid is needed for post-operative analgesia, and preoperative and postoperative hemogram values (WBC). , lymphocyte, neutrophil) and biochemistry values (CRP, glucose, cortisol), side effects and complications were noted. xv Results: All data of the 60 cases we included in the study were analyzed. In our study, although there was no significant difference in terms of demographic data (age, gender, weight, height, BMI) between the two groups, age, BMI and surgery duration were found to be statistically lower in Group E. No significant difference was observed in terms of comorbidities between both groups. There was no significant difference in HR and MAP between the two groups in the intraoperative and postoperative periods. In our study, the NRS scores we examined at the 0th, 2nd, 8th and 24th hours postoperatively were found to be statistically significantly lower in Group E. The satisfaction score of patients and surgeons was higher in Group E than in Group K. The amount of tramadol HCl given to patients in addition to dexketoprofen in the postoperative period in the ward was statistically significantly less in Group E. It was observed that cortisol levels increased significantly less in Group E than in Group K, especially at the 8th postoperative hour. No significant difference was seen between the groups in the side effect evaluation. Conclusion: According to the results of our study, ESPb applied in the preoperative period is effective in patients undergoing sleeve gastrectomy surgery; We demonstrated that it reduces pain in the postoperative period, lowers NRS values, increases patient and surgeon satisfaction, and reduces total opioid consumption. In addition, we observed ESPb and the inflammatory response associated with surgical stress with a lesser increase in cortisol levels. For this reason, we think that ESPb should be used as a part of multimodal analgesia in Gastric Sleeve surgeries.