Türkiye'de yetiştirilen bazı keçi ırklarında büyüme hormonu geni (GH-1), insülin benzeri büyüme faktörleri (IGF-1) ve pitüiter spesifik transkripsiyon faktörü-1 (PİT-1) genleri polimorfizmleri
Genetic polymorphism of growth hormone (GH-1), insulin-like growth factor-1 (IGF-1) and pituitary-specific transcription factor-1 (PİT-1) genes polymorphism in some goat breeds reared in Turkey
- Tez No: 609357
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada büyümeye ve gelişmeye etkili olan ve kas gelişmesinin düzenlenmesinde memelilerde aday gen olarak kabul edilen Hipofiz Spesifik Transkripsiyon Faktörü-1 (Pituitary-specific Transcription Factor; Pit-1) geninin ekzon 6, (Insulin Like Growth Factor-1; IGF-1) geninin ekzon 4 ve intron 4 ve (Growth Hormone-1; GH-1) geninin ekzon 2 ve 3 bölgelerinin polimorfizm bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Elli iki baş Kıl, 51 baş Ankara keçisi, 50 baş Kilis, 50 baş Honamlı, 50 baş Halep ve 50 baş Saanen keçisi olmak üzere 6 farklı ırktan oluşan toplam 303 baş keçide GH-1 geni HaeIII, IGF-1 HaeIII ve Pit-1 PstI restriksiyon enzimleri ile kesilmiştir. PCR-RFLP (Polimeraz Zincir Reaksiyonu ve Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi) kullanılarak Pit-1 geni PstI polimorfizmi (450 bç), IGF-1 geni HaeIII polimorfizmi (363 bç) ve GH-1 geni HaeIII polimorfizmi (422 bç) ile genotiplendirilmiştir. Pit-1 geni PstI polimorfizmi bakımından T ve C allel frekansları Kıl, Ankara, Honamlı, Halep, Sannen ve Kilis ırklarında sırasıyla 0.9038 ve 0.0962, 0.902 ve 0.098, 0.8900 ve 0.1100, 0.9300 ve 0.0700, 0.8300 ve 0.1700 ile 0.9100 ve 0.0900 olarak tespit edilmiştir. Bütün ırklarda CC genotipi tespit edilmemiş olup, TT ve TC genotip frekansları ise sırasıyla Kıl keçilerinde 0.808 ve 0.192 (P>0.05); Ankara keçilerinde 0.804 ve 0.196 (P>0.05); Honamlı keçilerinde 0.780 ve 0.220 (P>0.05); Halep keçilerinde 0.860 ve 0.140 (P>0.05); Saanen keçilerinde 0.660 ve 0.340 (P>0.05)ve Kilis keçilerinde 0.820 ve 0.180 (P>0.05) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine Pituitary-specific Transcription Factor-1 (Pit-1) gene exon 6, insulin-like growth factors (IGF-1) gene exon 4 and intron 4 and growth hormone (GH-1) gene exon 2 and 3 regions in terms of polymorphism. Animal materials of the study consist of a total of 303 goats including 52 Hair, 51 Angora, 50 Kilis, 50 Honamlı, 50 Aleppo and 50 heads of Saanen breeds. GH-1 and IGF-1genes were cut with HaeIII and Pit-1 gene were cut with PstI restriction enzymes. Pit-1 gene PstI polymorphism (450 bp), IGF-1 gene HaeIII polymorphism (363 bp) and GH-1 gene HaeIII polymorphism (422 bp) were genotyped by using PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction and Restriction Fragment Length Polymorphism) Pit-1 gene in terms of PstI polymorphism, T and C allele frequencies were determined as 0.9038 and 0.0962; 0.902 and 0.098; 0.8900 and 0.1100; 0.9300 and 0.0700; 0.8300 and 0.1700 and 0.9100 and 0.0900 for Hair, Angora, Kilis, Honamlı, Aleppo and Saanen breeds respectively. CC genotype was not detected in all breeds. TT and TC genotype frequencies were found to be 0.808 and 0.192 in Hair goats (P>0.05), 0.804 and 0.196 (P>0.05) in Ankara goats; 0.780 and 0.220 (P>0.05) in Honamlı goats; 0.860 and 0.140 (P>0.05) in Aleppo goats; respectively 0.660 and 0.340 (P>0.05) in Saanen goats and 0.820 and 0.180 (P>0.05) in Kilis goats respectively.