Otomobil kültürü: Tüketim toplumunun psikanalitik bağlamda değerlendirilmesi
Automobile culture: Psychoanalytic analysis of consumer society
  1. Tez No: 609358
  2. Yazar: EMİNE EBRU ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüketim toplumu, kapitalist modernleşme sürecinin bugününü tanımlayan kavramlardan biridir. Bu tez, otomobil kültürü ekseninde tüketim toplumu çözümlemesi yapmayı amaçlamaktadır. Tüketme eyleminin tarihsel ve toplumsal bağlamda dönüştüğünü akılda tutarak otomobil kültürüne odaklanmaktadır. Otomobil nesnesine içkin olan iktidar, aidiyet duygusu, prestij, ayrıcalık, gösteriş, statü, tekillik, özgürlük gibi kavramlar ancak psikanalitik yaklaşımla incelenebilir. Otomobil kültürünü toplum ve birey nezdinde anlamak için çalışmada Freudyen ve Lacancı psikanaliz teorilerinden yararlanılmıştır. Otomobili neden arzu nesnesi olarak kodladığımız sorusuna; meta fetişizmi, jouissance ve müstehcen süper-ego kavramları eşliğinde cevap aranmaktadır. Bu teorik çözümlemeyi somutlaştırmak adına otomobil reklamları analiz edilmiştir. 647 adet örneklem içinden seçilen 24 otomobil reklamı üzerinden tüketimin sosyolojik ve psikanalitik analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumer society is one of the concepts that define process of capitalist modernization of present day. This thesis aims to analyze the consumer society through the axis of automobile culture. It keeps in mind that the consuming activity was transformed along the historical and social contexts when it focused on automobile culture. Concepts such as power, sense of belonging, prestige, exclusivity, pomposity, status, individuality and freedom that are intrinsic of automobile object can only be examined through psychoanalysis approach. To understand the automobile culture at society and individual, Freudian and Lacanian psychoanalysis theories has been benefited from in the study. The answers to why do we encode automobile as an object of desire were sought after through concepts of commodity fetishism, jouissance and obscene superego. To concretize this theoretic analysis automobile advertisement are examined. Through 24 automobile ads out of 647 examples social and psychoanalytic analyses of consumption were put forward.