Behçet Necatigil'in eserlerinde korku ve kaygı
Fear and anxiety in the works of Behçet Necatigil
  1. Tez No: 609399
  2. Yazar: FEYZA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPHAN YUSUF AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Cumhuriyet devri şairlerinden olan Behçet Necatigil eserlerinde korku, kaygı, tedirginlik, endişe gibi temalara sık sık yer vermiştir. Korku perspektifiyle onun eserlerini incelemek, eserleri hakkındaki tartışmalara yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Bunun yanı sıra onun eserlerinde gizli, kapalı olan anlamlar yeniden yorumlanıp onun yazma eyleminin temeli hakkında düşünülebilir. Bu çalışmada, böyle bir hedefle yola çıkılarak onun eserleri korku perspektifiyle incelenmiştir. Bunun sonucunda Necatigil'in eserlerinde sık sık tartışılan gelenek, modern yönünün aslında bütün insanlarda ortak bir duygu olan“korku”sentezine dayandığı görülmüştür. Korku temasıyla onun şiirlerini analiz etmek, psikoloji, felsefe, din gibi çeşitli disiplinleri incelemeyi de beraberinde getirir. Bununla beraber onun eserleri incelendiğinde eserlerinin çeşitli disiplinlerin derinliğini taşıdığı da görülmüştür. Bütün bunların sonucunda korkunun Necatigil'in eserlerinde bir merkez noktası olduğu ve böyle bir merkezle eserlerinin yeni anlamlar kazandığı söylenebilir. Korku odağıyla onun eserlerini incelemek bütün bunların yanı sıra ondaki yazma fikri üzerine de yeni şeyler ortaya koymayı beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Behçet Necatigil, one of the poets of the Republican era, frequently mentioned themes such as fear, anxiety, uneasiness, and concern in his works. Analyzing his works from a fear perspective can give a new insight into the discussions about his works. Besides, tacit and implicit meanings can be reinterpreted and his basis of writing activity can be considered. In this study, his works have been examined from a fear perspective on a basis of this aim. As a result of the study, it is observed that the concepts of tradition and modern which are discussed in Necatigil's works over and over again are based on“fear”synthesis, a common feeling in all people. Analyzing his poems from a fear perspective brings several disciplines together such as psychology, philosophy, and religion. In addition, it is understood that his works have the characteristic of many other disciplines. As a consequence of these, it can be said that fear is the focal point in the works of Necatigil and it provides a new meaning to his works. Analyzing his works with focus on fear will put forth new things on his writing idea.