Akut miyokard infarktüsünde, hastaların anksiyete ve depresyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 60940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
- 55 - ÖZET Akut miyokard infarktüslü hastalar yoğun emosyonel stres altındadır ve hastalıkları sırasında ruhsal yönden den gesizlik içindedirler. AMİ esnasında gelişen stres, anksiyete, inkar ve dep resyon gibi üç temel ruhsal reaksiyona neden' olur. Bu çalışmanın amacı, hastalarımızdaki anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesidir. Karşılaştırmalı ve tanımlayıcı olan bu çalışma İÜ Kardiyoloji Enstitüsü ve Haseki Hastanesi Koroner Bakım Ünitesi'nde 48 hasta üzerinde yapıldı. 30 hasta akut miyokard infarktüsü geçirmiş, 18 hasta ise akut miyokard infarktüsü geçirmemişti. Anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi Durum- Sürekli Anksiyete Envanteri^, ve Zung'un Kendi Depresyonunu Değerlendirme Skalası'na göre yapıldı. Sonuçlar, yüzdeleme ve“t”testi kullanılarak istatis tiksel yönden değerlendirildi. AMİ ' lü hastaların durum anksiyete ve depresyon puan ları, akut miyokard infarktüsü geçirmemiş olanlardan daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY Patients with acute myocardial infarction are under severe emotional stress and develop instability during their illness. Stress, developing during the disease causes three main emotional reactions which are; anxiety, denial and depression. The aim of this study is the evaluation of the anxiety and depression in our patients. This study which is both comparitive and descriptive was done in the coronary care ünite of Institute of Cardiology -University Istanbul and Haseki Hospital on 48 patients. 30 patients had myocardial infarction, while the other 18 didn't. The evaluation of anxiety and depression was done according to State-Trait Anxiety Inventory and Zung's Self- rating Depression Scale (S.D.S).“t”test and percentage analysis were used for evaluating the results statystically. As a result state anxiety and depression levels of patients with AMI, were found to be much higher than the ones without AMI (p0.05).