Toplumun hemşirelik mesleği hakkındaki görüş ve düşüncelerinin hemşireler üzerindeki psikolojik etkileri
  1. Tez No: 60939
  2. Yazar: YILDIZ TANIĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma, toplumun hemşirelik mesleği hakkındaki görüş ve düşüncelerini dolayısıyla bu meslek hakkındaki bil gi ve beklentilerini araştırarak bunun hemşireler üzerindeki psikolojik etkilerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Toplumdan 150 birey ve değişik hastanelerden 150 hem şireye farklı anket formları uygulanmıştır. Sonuçlar, istatistiksel olarak yüzdelik ve ki kare metodları ile değerlendirilmiş ve literatürlerin ışığında tartışılmıştır. Toplumun hemşirelik mesleği hakkındaki görüş ve düşün celerinin hemşireleri psikolojik yönden etkilediği saptan mıştır. -55 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned to investigate the opinions and ideas also the knowledge and expectations of community about nursing profession and their psychologic effects upon nurses. Different ques tionnaines were applied to 150 person from community and 150 nurses from different hospitals. The results were evaluated statistically by percentage and chi square method and discussed with the literature. It was found that the opinions and ideas of community about nursing do effect the nurses psychologically. - 56 -