20-65 yaş grubu kardiovasküler cerrahi hastalarının preoperatif bakım döneminde genel anesteziye ilişkin beklentilerinin araştırılması
  1. Tez No: 60941
  2. Yazar: SEHER DENİZ ÖZTEKİN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Anesthesiology and Reanimation, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
- 64 - ÖZET Bu çalışma, açık kalp ameliyatı geçirecek olan 100 hastanın (20-65 yaş grubu), preoperatif dönemde genel aneste ziye ilişkin beklentilerini saptamak amacıyla uygulanmıştır. Hastaların 79'u erkek, 21'i kadındır. Preoperatif devrede, açık kalp cerrahisi geçirecek olan 100 hasta iki gruba ayrılmıştır. Genel anesteziye iliş kin olarak bilgi verilmiş ve kapsamlı hemşirelik bakımı uygu lanmış 50 hasta“deney grubu”, diğer taraftan kendilerine bu dönemde yeterince zaman ayrılmamış ve hiç bir bilgi verilme miş, sadece rutin gereksinimleri karşılanmış ikinci 50 kişi lik grup“kontrol grubu”olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler anket formu uygulana rak toplanmıştır. Sonuçlar Chi-Square (Ki-kare) önemlilik testi ile değerlendirilmiştir. Ameliyat öncesi devrede, psikolojik açıdan destek sağ lama ve açıklamalarda bulunma, hastayı fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden ele alarak bakım verme şeklinde tanımladığı mız kapsamlı hemşirelik bakımının, preoperatif devrede var- olabilen genel anesteziye ilişkin korkuların azaltılmasında etkin rolü olduğu ve beklentilerine cevap verdiği gerçeği an laşılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 65 - SUMMARY This study has been carried out on 100 patients (79 male, 21 female), between 20-65 years old who were to undergo open-heart surgery, in order to determine their expectations concerning the general aneesthesia they would be subjected to. The patients were divided into two groups in the preoperative period. Fifty patients were chosen as an experimental group. These persons had been given information about the general anaesthesia and the nursing care. The other 50 patients were selected as a control group. These persons were not given the information. In this group, only the routine needs of the patients were taken care of. The data have been collected by using a special questionnaire. The «Jata were analyzed by and subjected to the Chi-Square (x2-Test). It has been found in this study that comprehensive nursing care, which will be defined as the provision of psychological support and of necessary information to the patient in the preoperative period and as the nursing approach to consider the patient in the psychological and social context. Physical has an active role in lessening, the fears in the preoperative period with respect to general anaesthesia and that this type of nursing answers the expectations of the patients.