Radıyyüddin es-Sagânî ve ed-Dürrü'l-Mültekat adlı eserinin değerlendirilmesi
Radi al-din al-Saghani and the assessment of work called al-Durr al-Multakat
  1. Tez No: 609412
  2. Yazar: AYŞE YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sagânî, Kudâî'nin Müsnedü'ş-Şihâb ve Uklîşî'nin en-Necm adlı eserlerinden mevzû olduğunu söylediği rivayetleri, halk arasında meşhur mevzû rivayetleri, tamamı mevzû rivayetlerden oluşan kitapların adları ve bu kitapların ilk rivayetlerini ed-Dürrü'l-mültekat adlı eserinde derlemiştir. Bunun yanında hadis uydurma konusunda meşhur olmuş bazı kişilerin isimlerini de zikretmiştir. Sagânî, sahih, hasen ve zayıf rivayetlere mevzû hükmü vermesi sebebiyle âlimler tarafından tenkit edilmiştir. Irâkî itirazlarını bir reddiye ile ifade etmiştir. Bu çalışmada Sagânî'nin tespitlerine karşı yapılan itirazlar dikkate alınarak rivayetler değerlendirilmiştir. Karşılaştırılmalı bir yol izlenerek Sagânî'nin hükümlerindeki temel sâikler ve hükümlerinde isabetli olup olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Saghanî compiled that the narrations were stated as mawdu in al-Qudai's work named al-Shihab and al-Iqlishi's work named al-Najm, common mawdu narrations in public, all the names of books composed of mawdu narrations and the first narrations of these books in his work named Dürrü'l-mültekat. He also pointed out the names of some people who were famous for fabricating hadith. Sagânî was criticized by the scholars due to the fact that he gave the mawdu status to sahih, hasen and weak narrations. Al-Iraqi has expressed his objection with his rebuttal. In this study, the narrations were evaluated in regards to objections against Saghani's detections. The main reasons and accuracies of Saghani's provision were determinated by the comparative method.