800bg motor gücü kapasiteli araçlar için tork konvertörün hidrodinamik analizi
Hydrodynamic analysis of a torque converter for 800 hp engine power capacity vehicles
  1. Tez No: 609413
  2. Yazar: ÖZLEM AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Otomotiv endüstrisinin ülkemiz ekonomisindeki payı göz önüne alındığında, otomotiv alanında yerlileşme ve Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi ihtiyacı artmaktadır. Ağır yük ve askeri araçlar için kullanılacak bir araştırmaya odaklanarak bu alandaki ulusal bilgi birikimine katkıda bulunulacaktır. Çalışmada, otomatik şanzımanlarda bulunan tork konvertörün tasarımını hedeflemektir. Bu tasarıma teşkil edecek güç 540kW (͂ 800BG) dir ve tork konvertör tasarım ve analizlerinde 2000d/dk. motor devri ile 2300Nm tork, ağır yük / askeri araçlar ele alınacaktır. Bu tez çalışmasında, tork konvertörün tasarımı Solidworks modelleme programında gerçekleştirilmiş ve giriş yüklerine göre akış alanındaki hız, tork, türbülans ve kanatçıklara uygulanan kuvvet değerleri Anysy CFX (Academics) analiz programı kullanılarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the share of the automotive industry in Turkey's industrial economy , the need for local production and development as well as the activities of R&D in the automotive sector increases. By focusing on a research for heavy and military vehicles will contribute to knowledge in this field. In this study, the objective is to design and execute numerical analysis of a torque converter for a power capacity of 540kW (800Hp), creating angular velocity of about 200rpm and 2300Nm. In the thesis, the design of the specified torque converter was performed by using Solidworks and the following step, by using input loads, engineering simulations and solutions were executed by using Ansys CFX (Academics) to get the values of velocity, torque, turbulance end.