Süreyyabey baraj gölünün alabalık yetiştiriciliği açısından taşıma kapasitesinin tahmini
The estimation of the carrying capacity of a Süreyyabey dam lake for the intensive rainbow trout culture in cage
  1. Tez No: 609430
  2. Yazar: EMRE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM BUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ağ kafeslerde balık yetiştiricilik sisteminde en önemli unsurlar; ortamın ekolojik şartlarını oluşturan su kalitesi parametreleri ve çevresel tasıma kapasitesidir. Bu çalışmada Süreyyabey baraj gölünün bazı su kalitesi parametreleri bir yıl boyunca izlenmiş ve elde edilen sonuçlar gözönüne alınarak gölde alabalık yetiştiriciliği ve kaldırma kapasitesi üzerinde bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırma alanı, İç Anadolu Bölgesi Yozgat İli sınırlarında yer alan Çekerek Irmağı üzerinde yer almaktadır. Bu tezin amacı, Süreyyabey baraj gölünün kafeslerde alabalık yetiştiriciliği için taşıma kapasitesinin fosfor yükleme modeli kullanılarak tahmin edilmesidir. Ortalama derinliği yaklaşık 31.6 m ve yüzey alanı 41.34 km2 olan Süreyyabey baraj gölünde, kabul edilebilir fosfor yükü 30 ile 60 mg/m3 ve yemden yararlanma oranı 1.0-2.0 arasında kullanılmıştır. Sonuç olarak, kafeslerde yetiştiriciliği yapılabilecek alabalık miktarı yaklaşık olarak 0 ile 13 600 ton/yıl olarak hesaplanmıştır. Ancak, yaz mevsimi su sıcaklığı değerleri alabalık yetiştiriciliğini sınırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important elements in fish net cage culture systems are the water quality parameters surrounding the cages and environmental carrying capacity. In this study, some water quality parameters of Süreyyabey dam lake were monitored for one year and considering the results obtained, some evaluations have been made on trout cage culture and carrying capacity. The research area is located on the Çekerek stream in the Yozgat Province of the Central Anatolia Region. The aim of this thesis is to determine the carrying capacity of Süreyyabey dam lake for trout cage culture by using phosphorus loading model. The acceptable phosphorus load was between 30 and 60 mg/m3 and the feed conversion rate was between 1.0-2.0 in Süreyyabey dam lake that had an average depth of 31.6 m and a surface area of 41.34 km2. As a result, the amount of trout that can be cultivated in cages calculated as approximately 0 to 13 600 tons/year. However, summer water temperature values limited cage trout culture.