Trafik işaret levhalarının bilinirliğinin ölçülmesi
Evaluation of recognition of traffic signs
- Tez No: 609446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sürücü ve taşıt sayısındaki artış trafikte karışıklığı artırmaktadır. Trafik belirli kurallar ölçüsünde sınırlandırılmaz ise sürücüler, yayalar ve yolcular için tehlike arz eder. Ülkemizde her geçen gün nüfusun artışı beraberinde getirdiği taşıt trafiğindeki artış trafik kaza sayısını da artırmıştır. Türkiye'de yapılan çalışmalarda meydana gelen trafik kazalarında %98,2 gibi büyük bir oranın insandan kaynaklandığı saptanmıştır. Araç kullanan tüm sürücülerin sahip olması gereken birtakım özellikler vardır. Kişinin trafik kurallarını bilmesi ve bunlara uyma isteği bunlardan birisidir. Trafik levhaları sürücülerin ulaşmak istedikleri yere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan yol rehberleridir. Sürücüler trafik işaretlerinden elde ettikleri bilgileri, araç kullanmak için sahip oldukları becerilerle birleştirerek yolda meydana gelebilecek mevcut tehlikelere karşı etkin ve doğru şekilde cevap verirler. Trafik kazalarında etkisinin olduğu düşünülen trafik işaretlerinin anlamının bilinirliğini ölçmek için iki aşamadan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Sürücülerin eğitim seviyesi, yaşı, ehliyete sahip olması vb. özelliklerini gösteren bilgiler ile 30 adet (15 adet Trafik Tanzim İşaretleri, 10 adet Tehlike ve Uyarı İşaretleri, 3 adet Bilgi İşaretleri ve 2 adet Durma ve Park İşaretleri grubu) levha açık uçlu ve çoktan seçmeli olarak 496 katılımcıya yapılmıştır. Bazı levhaların bilinirlik oranları sürücü belgesi bulunmayanlarda dahi yüksek çıkmıştır. Bazı levhalar ise sürücü belgesi olan katılımcıların bile bilmediği en çok karıştırılan veya tam tersi bilinen levhalar olarak gruplandırılmıştır. Ayrıca katılımcıların kişisel özelliklerinin (yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi vb.) trafik işaretlerinin bilinirliğine etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak bazı levhalar için açıklayıcı metinlerin levhanın altına yazılması gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca, toplumda trafik güvenliği bilincinin oluşturulması için eğitim ve denetimlerin artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of drivers and vehicles increases the confusion in traffic. If the traffic is not limited with certain rules, it is dangerous for drivers, pedestrians and passengers. The increase in the vehicle traffic brought by the increase in the population every day in our country has increased the number of traffic accidents. In studies conducted in Turkey, it is detected that primary reason for traffic accidents is people, as about 98.2%. There are a number of features that all drivers must have. One of them is the knowledge of the traffic rules and the desire to obey them. Traffic signs are road guides that help drivers reach their destination safely. By combining the information they obtain from traffic signs with the skills they have to drive, the drivers respond effectively and accurately to existing hazards on the road. In order to measure the awareness of the meaning of traffic signs that are thought to have an impact on traffic accidents, a two-stage survey was conducted. The level of education, age, driver's license, etc. Together with 30 pieces (15 pieces Regulatory Signs, 10 pieces Danger Warning Sign, 3 pieces Informative Signs and 2 pieces Standing and Parking Signs) traffic signs were asked in a questionnaire to 496 participants with open ended and multiple choice. Some of the traffic signs have a high recognition rate even in the absence of a driver's license. Some plates are grouped as the most confused or otherwise known plates that are not known even to the participants with a driving license. In addition, the effect of personal characteristics (age, gender, educational level, etc.) of the participants on the awareness of traffic signs was investigated. As a result, it is thought that descriptive texts should be written under some plates. Recommendations have been made to increase awareness of traffic safety in the society to increase training and inspections.