Humik asit ve azotlu gübre uygulamalarının doğal meranın yem verimi ve kalitesine etkisi
Effect of applications of humic acid and nitrogen fertilizer on forage yield and quality of a natural rangeland
- Tez No: 609447
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KENDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, humik asit ve azotlu gübre uygulamalarının, doğal meranın yem verimi ve kalitesine etkisini araştırmak amacıyla 2015-2016 yıllarında Ankara ili Gölbaşı ilçesi Günalan Mahallesi'nde doğal bir mera alanında yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş olup, ana parsellere azot dozları (0, 4, 8 kg/da), alt parsellere ise humik asit dozları (0, 0.5, 1, 2 l/da) uygulanmıştır. Araştırmanın her iki yılında da botanik kompozisyon, yaş ve kuru ot verimi, ham protein, ADF, NDF, ham kül, toprak organik madde, toprak azot, toprak organik karbon, C/N oranı, toprak pH ve EC değerleri incelenmiştir. Sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde; merada bulunan buğdaygil bitkilerinin botanik kompozisyondaki oranları azotlu gübre artışına bağlı olarak artmış, baklagil ve diğer familyalara ait bitkilerin oranları ise azalmıştır. Yaş ve kuru ot veriminde de benzer sonuçlar görülmüştür. ADF ve NDF oranlarında da humik asit ve azotlu gübrelemeyle birlikte artış görülmüştür. Toprak organik madde, organik karbon oranı, pH ve EC azot ve humik asit dozlarının artışına, toprak azot oranı ise azot dozlarının artışına paralel olarak artmıştır. C/N azot oranı ise azot dozlarının artışına paralel olarak artmıştır. Uygulamaların, ham protein ve ham kül oranına anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Sonuçlar göz önüne alındığında, azotlu gübre ve humik asit uygulamasının, buğdaygillerin hakim olduğu meralarda kullanımının olumlu sonuçları olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of humic acid and nitrojen doses on forage yield and quality of natural rangeland in the Günalan village, Gölbaşı province, Ankara in 2015-2016. A field experiment in split-plot design with three replications was set with nitrogen doses (0, 4, 8 kg/da), allocated to main plots and humic acid doses (0, 0.5, 1, 2 l/da) allocated to sub-plots. Botanical composition, fresh and dry yield, crude protein, ADF, NDF, crude ash, soil organic matter, soil nitrogen, soil organic carbon, C/N ration, pH and EC of soil were investigated in both years of the study. According to results, depending on increasing nitrogen fertilizer, the percentages of Poaceae in pasture increased, while the percentage of Fabeaceae and other families decreased. Similar results were obtained in fresh and dry yields. ADF and NDF values also increased with humic acid and nitrogen doses. While soil organic matter, organic carbon ratio, pH and EC increased depending on nitrogen and humic acid, nitrogen doses increased soil nitrogen. The C/N ration was positively affected by increasing of nitrojen doses. There was no significant effect of nitrogen and humic acid on crude protein and crude ash ratio. As a result, it can be said that nitrogen and humic acid will give positive results in pastures dominated by Poaceae.