Saf bağlamsal terimlerin transandantal zemini
Transcendental ground of pure indexicals
  1. Tez No: 609460
  2. Yazar: ELİF ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz dil felsefesi çalışmaları bakımından saf bağlamsal terimlerin semantiğinin nasıl yapılacağı tartışması güncel bir meseledir. Saf bağlamsal terimlerin doğal dildeki ayrıcalıklı kullanım özellikleri bu tartışma içerisinde tespit edilmekle beraber bu ayrıcalıklı kullanımın kaynağı konusunda bir açıklama getirilmemiştir. Bu çalışma saf bağlamsal terimleri kaynağı bakımından soruşturmayı amaçlar. Çağdaş semantik anlayışına hakim olan paradigmanın kökeninde bulunan bir filozof olarak Kant'ın düşüncesi aynı zamanda bu çalışmanın da teorik zeminidir. Çalışmamız saf bağlamsal terimlerin ayrıcalıklı kullanım özelliklerinin kaynağını Kant düşüncesinde tecrübenin kuruluşunda araştırır. Bu araştırma Kant'ta tecrübenin kuruluşundaki katmanlılığı eleştirel bir bakış açısıyla ele alır. Tecrübenin kuruluşuna dair araştırma sonucunda çalışmamız tecrübenin kuruluşundaki katmanlılığın dildeki bağlam duyarlı terimler arasındaki hiyerarşi ile ilişkisini tartışır.
Özet (Çeviri)
The debate on how to make the semantics of pure indexical terms is an ongoing issue in contemporary philosophy of language. Although the privileged features of pure indexical terms in the natural language have been identified throughout this debate, no explanation has yet been given as to the origin (or ground) of these features. This study aims to investigate pure indexical terms in terms of their origin. Kant as a philosopher who deeply influenced the paradigm that dominates contemporary semantics lies at the theoretical basis of this thesis. Our study explores the origin of the privileged use of pure indexical terms in the constitution of experience in Kant's thought. Our research critically examines Kant's view of the stratification lying at the foundations of experience. As a result of our research, we discuss the relationship between the stratification in the constitution of experience and the hierarchy between the context-sensitive terms in the language.