Karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında rheum ribes l. (ışkın)'in oksidatif stres üzerine etkisi
Liver ischemia in reperfusion injury the effect of rheum ribes l. (IskIn) on oxidative stress
  1. Tez No: 609462
  2. Yazar: SÜHEYLA ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Organların kanlanmaması yani besin ve oksijen gibi maddelerin dokulara yeterince ulaşamaması durumu iskemi olarak tanımlanır. Karaciğer dokusunun yaşamının devam edebilmesi için iskemik alanın erken reperfüzyonu önemlidir. Karaciğer iskemi sonrası reperfüzyonun yol açtığı ağır oksidatif stres ciddi işlevsel ve yapısal hasara yol açmaktadır. Bu hasardan başlıca serbest oksijen radikalleri sorumlu tutulmaktadır. Işkın (Rheum ribes L.) Polygonaceae familyasından çok yıllık otsu bir bitkidir. Son zamanlarda biyokimyasal ara ürünler ve stres sonucu oluşan serbest radikallerin birçok hastalıkla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada ışkının karaciğer iskemi-reperfüzyon hasarında oksidatif stres üzerine etkisi araştırılmıştır. Böylece sıklıkla tüketilen bu bitkinin bilinmeyen bir yönü ele alınarak konu aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda 24 Wistar Albino ratlar her grupra n=8 rat olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Bunlar İ / R, Sham (SF) ve Tedavi (Işkın) gruplarıydı. İ / R grubuna 30 dk iskemi, 30 dk reperfüzyon uygulandı. Sham (SF) grubundaki sıçanlara bir gün önceden serum fizyolojik (%0,9 NaCI) verildi, laparotomi sonrası 30 dk iskemi ve 30 dk reperfüzyon oluşturulup takibinde serum fizyolojik 1 mL verildi. Tedavi (Işkın) grubuna ise deneyden 1 gün önce gavaj yolla ışkın ekstratından 1 mL (50 mg / kg / gün dozunda) verildi laparotomi sonrası 30 dk iskemi, 30 dk reperfüzyondan sonra tekrar ışkın verildi. Yapılan işlemlerin sonrasında karaciğer dokuları alındı. Alınan örneklerden oksidatif stres biyomarkırları olararak katalaz (CAT) ve superoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Dokuların histopatolojik analizi ışık mikroskobu altında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Ischemia is defined as the fact that organs such as nutrients and oxygen cannot reach the tissues adequately. Early reperfusion of the ischemic area is important for the survival of the liver tissue. Severe oxidative stress caused by reperfusion after liver ischemia leads to serious functional and structural damage. Free oxygen radicals are responsible for this damage. Root (Rheum ribes L.) is a perennial herbaceous plant from the Polygonaceae family. Recently, biochemical intermediates and stress free radicals have been associated with many diseases. In this study, the effect of irradiation on oxidative stress in liver ischemia-reperfusion injury was investigated. Thus, an unknown aspect of this frequently consumed plant was tried to be elucidated. In our study, 24 Wistar Albino rats were divided into 3 groups with n = 8 rats per group. These were I / R, Sham (SF) and Treatment (Iskin) groups. I / R group received 30 min ischemia and 30 min reperfusion. The rats in the sham (SF) group were given saline (0.9% NaCl) one day in advance, 30 min ischemia and 30 min reperfusion after laparotomy. The treatment group (Iskin) was given 1 mL (50 mg / kg / day dose) of irradiation extract by gavage 1 day before the experiment. Liver tissues were removed after the procedures. Catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) activities and malondialdehyde (MDA) levels were measured spectrophotometrically as oxidative stress biomarkers. Histopathological analysis of the tissues was performed under light microscope.