Elit güreşçilerin yaşam amaçları ve gelecek kaygısı arasındaki ilişki
The relation between elite wrestlers life goals and future anxiety
- Tez No: 609469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elit güreşçilerin yaşam amaçlarıyla gelecek kaygısı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modellerinden karşılaştırma türü tarama modeli kullanılmıştır. 2018 yılı ulusal güreş müsabakalarında güreşen toplam 1599 sporcu evren olarak kabul edilmiş, bu evreni temsil etmesi için 305 güreşçi örnekleme alınmıştır. Araştırmacı tarafından beck umutsuzluk ölçeği ve yaşam amaçları ölçeği örnekleme uygulanmış ve spss paket programıyla analizler yapılmıştır. Uygulanan analizler sonucunda gelecek kaygısı ile yaşam amaçları arasındaki ilişki içsel amaçlarda negatif yönde anlamlı bulunurken dışsal amaçlarda istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Elit güreşçilerin cinsiyetlerine göre motivasyon kaybında kadınların umut alt boyutunda erkeklerin, güreş sitillerine göre grekoromen sitil güreşçilerinin ve yaş kategorisinde büyükler kategorisindeki güreşçilerin daha fazla gelecek kaygısı yaşadıkları görülmüştür. Elit güreşçilerin anne babalarının tutarsız ve ilgisiz davranması gelecek kaygısını artırdığı bulunmuştur. Elit güreşçilerin cinsiyetlerine göre kızların erkeklere göre, serbest sitil güreşçilerinin grekoromen sitil güreşçilerine göre daha yüksek oranda içsel ve dışsal yaşam amacı taşıdığı görülmüştür. Yaş kategorileri yaşam amaçlarını etkilememiştir. Elit güreşçilerin anne baba tutumlarının yaşam amaçlarını etkilediği anne babası otoriter olanların içsel ve dışsal yaşam amaçları algısının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the correlation between future anxiety and main interest or purpose of their life of the elite wrestlers has been scrutinized and elaborated broadly and kindly be informed that one of the relational scanning model, named as comparative scanning model, was utilized. The population was determined as 1599 in accordance with the number of the wrestlers taken place in the national wrestling contests held in 2018 that 305 out of the population number was selected for the sampling purposes. The beck hopelessness scale and life scale was practiced for the analysis performed out in SPSS by the researcher. According to the results of the analysis, it was observed that the correlation between future anxiety and main interest or purpose of their life of the elite wrestlers has been negatively meaningful for internal purposes, conversely; no meaningful outcome has been detected for external purposes. It has been come to the light in line with the analysis results that the future anxiety has been aroused among females in elite wrestlers, the Greco-Roman wrestlers out of the others wrestlers' styles and the seniors wrestlers comparing to others. In addition to this, notoriously careless and not exemplary behaviours of the parents have also provoked a considerable amount of future anxiety. Another consequence of the analysis indicates that females among the elite wrestlers comparing males and free styles wrestlers comparing Greco-Roman wrestlers have relatively higher internal and external purpose of their life among others. Surprisingly, purpose of the life has not been affected by the age categories. It has been also detected that the purpose of life of the elite wrestlers has been biased by the behaviours of their parents; particularly, the elite wrestlers being subject to the more domineering parents is tend to be more open-minded for the internal and external purpose of their lives.