İşitme engelli elit (Avrupa şampiyonası hazırlık kampında yer alan) güreşçiler ile sedanter işitme engelli bireylerin benlik saygısı ve yaşam doyumlarının incelenmesi
The investigation of self-esteem and life satisfaction of hearing-impaired elite wrestlers (Junior and senior European championship preparation camp) and hearing-impaired sedentar individuals
  1. Tez No: 482136
  2. Yazar: ESİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİR YALÇIN ORTAKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada İşitme Engelli Güreşçiler ile İşitme Engelli Sedanter Bireylerin benlik saygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 46 işitme engelli elit güreşçi (yaş= 19,84±4,43) ile 46 işitme engelli sedanter (yaş= 22,26±4,80) olmak üzere toplam 92 (yaş= 21,05±4,45) birey katılmıştır. Araştırmada; Diener, Emmons, Laresen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen“Yaşam Doyumu Ölçeği”ile Arıcak (1999), tarafından geliştirilen“Benlik Saygısı Ölçeği”sırasıyla yaşam doyumu ve benlik saygısını düzeylerini belirlemek için uygulanmıştır. Kişisel bilgilerin elde edilmesi için de hazırlamış olduğumuz“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve betimsel istatistiksel yöntemler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between self-esteem and life satisfaction of hearing-impaired elite wrestlers and sedentar hearing-impaired individuals was examined. A total of ninety two subjects (age=21.05±4,45) including fourty-six elite hearing-impaired wrestlers (age=19.84±4.43) and fourty-six sedentar hearing-impaired individuals (age=22.26±4,80) participated in the research.“Life Satisfaction Scale”developed by Diener, Emmons, Laresen and Griffin (1985),“Self-Esteem Scale”developed by Arıcak (1999) were applied to determine the life satisfaction level and self-esteem level, respectively.“Personal Information Questionnaire”we prepared was used to obtain personal information. The analysis of the data was performed by using t-Test, one way analysis of variance (ANOVA) and descriptive statistical methods.