Lise ve sğlık meslek lisesine devam eden öğrencilerin sosyal ve ekonomik durumlarına ilişkin karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 60948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-39- OZET Çalışma, Sağlık Meslek Lisesinde okuyan 3D0 öğrenci ile lise de okuyan 300 öğrenci ele alındı. Ailenin sosyal-ekonomik durumunun incelenmesi ve meslek seçimine olan etkisini araştırmak amacı ile planlanmıştır. Lisede okuyan öğrencilerin sosyo-ekonomik durumlarının Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine göre daha yüksek olduğu, ailenin eğitim düzeyi yükseldikçe liseye gönderme eğilimi olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin kısa yoldan meslek edinmek için Sağlık Meslek Lisesi ni seçtiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-kO- SUMMARY In this study, it was examined three hundred students in High School and three hundred students is Nursing School. It was planned to search their parents social economic situation and the effect of the sphere in work for choosing the profession. At the result, it is proved that the social economic situation of the students in High School is higher than the students in Nursing School, and it is also proved that the parents whose level of educa tion is high, want to send their children to High School, but the parents who want to have a profession for their children in a short way, prefer the Nursing School.