L'ınsalata omuz puanlama anketi Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri
Psychometric properties of the Turkish version of l'insalata shoulder rating questionnaire
  1. Tez No: 609493
  2. Yazar: PINAR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı L'Insalata Omuz Puanlama Anketi'ni (L'Insalata Shoulder Rating Questionnaire: LSRQ) Türkçeye çevirmek ve Türkçe versiyonunun (OPA) psikometrik özelliklerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma Fizyoterapi-Rehabilitasyon ve Ortopedi kliniklerinde ayaktan veya yatarak takip edilen hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında omuz ağrısı olan 90 gönüllü hasta dâhil edilmiştir. Hastaların fiziksel, sosyodemografik özellikleri, kliniğe başvuru nedenleri ve klinik tanıları kaydedilmiştir. Standart çeviri prosedürüne uygun olarak hazırlanan OPA'nın anlaşılırlığı 14 hasta; içerik geçerliliği ise yedi fizyoterapist üzerinde bir pilot çalışma ile test edilmiştir. Katılımcılara OPA ile birlikte Görsel Analog Skalası (VAS), Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (OADİ), Oxford Omuz Skoru (OOS), Penn Omuz Skoru (POS) ve Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi (UEFI) uygulanmıştır. Bir hafta içinde OPA tekrar uygulanmıştır (n=50). Sonuçlar: OPA'nın iç tutarlılığı yüksek (Cronbach α=0.89); madde toplam korelasyonları r=0.37 ile r=0.74 arasında bulundu. Alt kategorilerden elde edilen tutarlılık değerleri ise 0.79; madde toplam korelasyonları r=0.55 ile r=0.78 arasında idi. Ölçeğin test-tekrar test güvenilirliği incelendiğinde tüm sorular için ICC değerlerinin 0.65-0.95 arasında; alt kategorilere ait ICC değerlerinin 0.86-0.94 arasında olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to translate the L'Insalata Shoulder Rating Questionnaire (LSRQ) into Turkish and to examine the psychometric properties of its Turkish version (OPA). Method: This study was carried out on patients who were being followed at Physiotherapy Rehabilitation and Orthopedics outpatient/inpatient clinics. Ninety volunteer patients with shoulder pain aged between 18 and 65 years were included in the study. Physical and sociodemographic characteristics of the patients, as well as their reasons for applying to the clinics and clinical diagnosis were recorded. Comprehensibility of the OPA, which was prepared according to a standard translation procedure was tested on 14 patients, and its content validity was tested on seven physiotherapists through a pilot study. In addition to the OPA, Visual Analog Scale (VAS), Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Oxford Shoulder Score (OSS), Penn Shoulder Score (PSS) and Upper Extremity Functional Index (UEFI) were applied to the subjects. TheOPA was retested within one week (n=50). Results: General internal consistency of OPA was high (Cronbach α=0.89); anditem-total correlations were between r=0.37 and r=0.74. Internal consistency value obtained from the subcategories was r=0.79; item-total correlations were between r=0.55 and r=0.78. When test-retest reliability was analyzed, ICC values were 0.65-0.95 for all items; and 0.86-0.94 for the subcategories.