Gebelikte fiziksel aktivite düzeyinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity level and related factors in pregnancy
- Tez No: 796708
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET EMEL LÜLECİ, PROF. DR. SEYHAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmalarda, gebelik sürecinde fiziksel olarak aktif olan gebelerin sağlık sorunları yaşama risklerinin daha düşük olduğu ve gebelikteki değişikliklere daha iyi adapte oldukları ifade edilmiştir. Fakat çalışmalara göre kadınlar gebe kaldıktan sonra fiziksel aktivite düzeylerini azaltmaktadır. Bu azalma fiziksel aktivite çeşitliliğinde, sıklığında ve süresinde gözlemlenmektedir. Gebelikte yetersiz fiziksel aktivite düzeyi olumsuz sağlık durumlarına sebebiyet verdiğinden bu çalışmada Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gebe polikliniğine kontrole gelen gebelerdeki fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi, fiziksel aktivite ile ilişkili olabilecek kişisel ve sosyodemografik özelliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, niteliksel ve niceliksel bileşenleri olan karma tipte bir çalışmadır. Evreni Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde gebe polikliniğine başvuran kadınlar oluşturmaktadır. Ulaşılması hedeflenen minimum örneklem; gebelerde fiziksel inaktivite oranı %74,3, hata payı %5, güven düzeyi %95 kabul edilerek 294 olarak hesaplanmıştır. Çalışma 304 gebe ile yürütülmüştür. On sekiz yaş altı ve 40 yaş üstü olanlar, fiziksel aktiviteye engel ortopedik-romatolojik hastalığı olanlar, kontrolsüz diyabet, hipertansiyon veya kardiyak başka hastalığı olanlar, fiziksel aktiviteye engel ağır astımı olanlar, çoğul gebeliği olanlar, düşük riski olan gebeler, T.C. vatandaşı olmayanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Gebelerde fiziksel aktivite düzeyi; Gebelik Fiziksel Aktivite Ölçeği (GFAA), kullanılarak değerlendirilmiştir. Sosyodemografik sorulara ek olarak Uluslararası Fiziksel Aktivite (UAFAA) Çevre Modülünden araştırma konusu ve örneklemi için önemli olduğu düşünülen 7 sorusuna da ankette yer verilmiştir. Veriler yüz yüze anket aracılığıyla toplanmıştır. Niteliksel bölümde, onamları alınan 14 gebe ile telefonla derinlemesine görüşme yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Student t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi, ANOVA ve Spearman korelasyon analizi testi kullanılmıştır. İleri analiz yöntemi olarak binary lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Nitel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi kullanılmış, temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırma için Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu ve Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimlik onayı alınmıştır. Bulgular: Çalışma birinci trimesterden 56 (%18,4), ikinci trimesterden 113 (%37,2), üçüncü trimesterden 135 (%44,4) olmak üzere 304 gebe ile yürütülmüştür. Katılımcıların ortalama yaşı 29,30±5,30'tür. GFAA total aktivite puan ortalamaları 195,8 ±107,9'dir. Sedanter aktivite puanları 37,22±31,08'dir. Gebeler en çok hafif yoğunlukta aktivitelerde (101,56±51,11) ve ev işleri/bakım aktivitelerinde (119,63±86,29) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Studies have shown that women who are more physically active during pregnancy are at lower risk for health problems and are in a better position in terms of adaptation to changes in pregnancy. However, studies show that many women reduce their physical activity levels after conception. This decrease is observed both in the type of physical activity and in the frequency and duration of continued activities. In this study, it was aimed to examine the personal and sociodemographic characteristics that may be related to the determination of the FA level of the pregnant women who came to the Pregnancy Polyclinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital, since insufficient physical activity level during pregnancy causes adverse health conditions. Material and Method: This research is a mixed type study with qualitative and quantitative components. The population consists of women who applied to the pregnancy polyclinic in the Obstetrics and Gynecology clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. When the prevalence of physical inactivity is accepted to be %74.3, the required minimum sample size for the %95 confidince interval (Cl), 0,05 error margin and was calculated as 294. The study was conducted with 304 pregnant women. Women under the age of 18 and over the age of 40, with orthopedic-rheumatological disease that prevents physical activity, with uncontrolled diabetes, hypertension or other cardiac diseases, with severe asthma that prevents physical activity, with multiple pregnancies, at risk for a miscarriage and non-T.C. citizens were excluded from the study. Physical activity level was assessed using the Pregnancy Physical Activity Scale (PPAQ). In addition to the sociodemographic questions, 7 questions from the International Physical Activity (IPAQ) Environmental Module, which are considered important for the research subject and sample, were also included in the survey. Data were collected through a face-to-face survey. In the qualitative part, interviews were conducted with 14 pregnant women, whose consent was taken, with in-depth interview method via mobile phone call. Student t test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis analysis of variance, ANOVA and Spearman correlation analysis test were used for the data analysis. Binary logistic regression test was used as the multivariate analysis method. Content analysis was used in the evaluation of qualitative data, themes and codes were created. Marmara University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee and Pendik Training and Research Hospital chief physician approval were obtained for the research. Results: The study was conducted with 304 pregnant women, 56 (18.4%) from the first trimester, 113 (37.2%) from the second trimester, and 135 (44.4%) from the third trimester. The mean age of the participants was 29.30±5.30 years. The mean PPAQ total activity score was 195.8±107.9, whereas sedentary activity score was 37.22±31.08. Pregnant women mostly engage in light activities (101.56±51.11) and household/caregiving activities (119.63±86.29).