Beden eğitiminde ihtiyaç destekleyici öğretim stili ölçeğinin Türkçeye uyarlanması
Adaptation of the need-supportive teaching style scale for physical education to Turkish
- Tez No: 609502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öz Belirleme Kuramı temelinde gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı Liu ve Chung (2017) tarafından ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi öğretmenlerinden algıladıkları temel psikolojik ihtiyaç desteğinin ölçülmesi için geliştirilen Beden Eğitiminde İhtiyaç Destekleyici Öğretim Stili Ölçeğinin (BEİDÖSÖ) Türkçeye uyarlanarak, geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesidir. Metodolojik türde yürütülen bu çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin Türkçeye uyarlanması için sırasıyla; gerekli izinlerin alınması, ölçeğin Türkçeye çevrilmesi, kapsam geçerliğinin sınanması, ölçeğin hedef kitleye uygulanması (Çalışma 1, n = 471), kuramsal yapının daha büyük bir örneklemle yeniden test edilmesi (Çalışma 2, n = 1090), ölçüt bağıntılı geçerliğin sınanması ve test-tekrar test uygulamasının yapılması adımları izlenmiştir. Verilerin toplanmasında tanımlayıcı bilgi formu, Beden Eğitiminde İhtiyaç Destekleyici Öğretim Stili Ölçeği (BEİDÖSÖ) ve Temel İhtiyaçların Karşılanması Ölçeği (TİKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 ve AMOS 18.0 programlarından yararlanılmıştır. Verilerin faktör analizine uygunluğu Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) katsayısı ve Bartlett küresellik testi ile incelenmiştir. Ölçeğin yapı geçerliğinin sınanmasında Doğrulayıcı Faktör Analizinden (DFA) yararlanılmıştır. Ölçüt bağıntılı geçerlik ve test-tekrar test güvenirliği Pearson korelasyon testiyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, which was carried out on the basis of Self-Determination Theory, was to adapt Turkish language and test the validity and reliability of the Need-Supportive Teaching Style Scale in Physical Education (NSTSSPE) developed by Liu and Chung (2017) to measure the basic psychological need support that secondary school students perceive from their physical education teachers. This methodological study was carried out in the fall semester of 2018-2019 academic years. For adaptation process of the scale to Turkish language, getting necessary permissions, translating the scale into Turkish language, testing the content validity, applying the scale to the target group (Study 1, n = 471), retesting the theoretical structure to a larger sample (Study 2, n = 1090), testing the criterion-related validity and performing application of test-retest were followed respectively. Descriptive Information Form, the Need-Supportive Teaching Style Scale in Physical Education (NSTSSPE) and Need Satisfaction Scale (NSS) were used for data collection. To analyze the obtained data SPSS 22.0 and AMOS 18.0 programs were used. For factor analysis the suitability of the data was examined by Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) coefficient and Bartlett's Test of Sphericity. To test the construct validity of the scale Confirmatory Factor Analysis (CFA) was used. The criterion-related validity and test-retest reliability were calculated with the Pearson correlation test. The KMO coefficient was found 0,962 for Study 1 and 0,961 for Study 2.