Spor yapan ve yapmayan yetişkin kadınlarda yaşam kalitesi algısı ve yalnızlık duygusu arasındaki ilişkilerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of relationships between the perception of quality of life and the sense of loneliness in adult women who play sports and do not
  1. Tez No: 609509
  2. Yazar: REYHAN DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Spor yapan ve yapmayan 20-40 yaş arası yetişkin kadınlarda, yaşam kalitesi algısı ve yalnızlık duygusu arasındaki ilişkilerin karşılaştırmalı analizi amacıyla yapılan çalışmaya, Muğla il merkezinde bulunan, spor merkezine kayıtlı olup en az haftada 2 gün spor yapan (n:120) ve hiç spor yapmayan (n:120) toplam 240 yetişkin kadın katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Yalnızlık Ölçeği (University of California Los Angeles Loneliness Scale [UCLA]) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (World Health Organization Quality of Life [WHOQOL-BREF]) kullanılmıştır. Verilerin analizinde 2 farklı veri seti kullanılarak istatistik analiz teknikleri uygulanmıştır. 1. Veri Setinde spor yapan ve yapmayan yetişkin kadınların yaşam kalitesi algısına ilişkin ortalama değerleri ve yalnızlık duygusuna ilişkin ortalama değerleri arasında anlamlı farkların bulunup bulunmadığını test etmek için Paired Sample t-Testi uygulanmıştır. 2. Veri Setinde spor yapan ve yapmayan yetişkin kadınların yaşam kalitesi algısı ve yalnızlık duygusu arasındaki ilişkiyi tanımlamak için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırmada ayrıca spor yapan ve yapmayan kadınların yaşam kalitesi algısı ve yalnızlık duygularında demografik verileri açısından anlamlı farklılıkların bulunup bulunmadığı, ikili gruplarda Paired Sample t- Testi, ikiden çoklu gruplarda Anova teknikleri kullanılarak test edilmiştir. Sonuç olarak; çalışmada spor yapan yetişkin kadınların yapmayanlara göre yaşam kalitesi algısının yüksek olduğu bununla birlikte yalnızlık duygusunun da daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is about analysis to sportive and unsportive adult women, who is between 20 to 40 years old, perception of quality life between feeling of loneliss. Two hundered forty woman join this research who lives in Muğla. Half of this women do sports more than two times in a week and the others do any sports. İn this research,used to Personal İnformation Form, UCLA Loneliness scale and WHOQOL BREF life quality scale. For analyzing data to use two different data set and applied data analysis techniques. These techniques; 1.Paired Sample Test: it looks significant differences to sportive and unsportive woman values for quality of life perception between values of loneliness. 2.Person Correlation Analysis: It looks to relationship between perception of life and sense of loneliness. Moreover in this research to see the affect of demographic structureto quality of life and sense of loneliness used to two technics too. For two groups use to Sample T test more than two groups use to Anova technics. As a Result this research has been identified that sportive woman have more perception of quality life than unsportive woman. And adult sportive woman have less sense of loneliness than unsportive woman.