Farklı yüzey işlemleri ve adeziv tiplerinin, peek (polietereterketon) postların bağlanma dayanımına olan etkisinin incelenmesi
Effect of di̇fferent surface treatments and adhesi̇ves on the push-out bond strength of peek (polyetheretherketone) posts
  1. Tez No: 609508
  2. Yazar: OZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA BAŞAK GÜL AYGÜN, YRD. DOÇ. DR. NUMAN TATAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Farklı yüzey işlemleri ve adezivlerin, kök kanallarına rezin siman ile yapıştırılan PEEK postların push-out bağlanma dayanımlarını ve oluşan kırık tiplerini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışma için 90 adet tek köklü insan keser dişi toplandı. Uygulanan yüzey işlemine göre; 110 m Al2O3 ile kumlanan (A), 30 m silika ile modifiye edilmiş Al2O3 ile kumlanan (S), 30 m silika ile modifiye edilmiş Al2O3 ile kumlanarak silan uygulanan (SSIL), %9 HF asit uygulanan (HF) ve işlem uygulanmayan grup (K) olmak üzere, 5 gruba ayrıldı (n=18). Çalışmada kullanılacak olan PEEK postlar, CAD/CAM sistemleri ile PEEK disklerinden (Juvora PEEK Disk) kazınarak elde edildi. Kökler endodontik olarak genişletilerek doldurulduktan sonra, post boşlukları oluşturuldu. Yüzey işlemi uygulanan postlar, uygulanan adezive göre Single Bond Universal (SBU) ve Z Prime Plus (ZPP) olmak üzere 2 alt gruba ayrıldı. Postlar, yüzey işlemleri ve adeziv uygulamalarından sonra self-adeziv rezin siman ile kök kanallarına simante edildi. Örnekler, 3 adet dentin diski elde edilecek şekilde kökün uzun aksına dik olarak kesildi. Daha sonra push-out bağlanma dayanımları, universal test cihazıyla ölçüldü. Sonuçlar, 3 yönlü ANOVA ve =0.05'lık istatistiksel farklılık ile kökün 3 farklı bölgesinden incelendi. Bulgular: En yüksek push-out bağlanma dayanımı Apikal-SBU (2.495±0.431 MPa)'da, en düşük bağlanma dayanımı ise Koronal-ZPP (0.835±0.313 MPa)'de elde edildi. SBU adezivinin, PEEK postlarının push-out bağlanma dayanımını, ZPP'ye oranla anlamlı derecede arttırdığı görüldü. Sonuç: Bağlanma dayanımının, adeziv stratejiler ve yüzey işlem yöntemlerinden etkilendiği görüldü. Farklı kök bölgelerinin bağlanma dayanımları arasında belirgin farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this in vitro study was to compare different surface treatments and adhesives on the push out bond strength of PEEK posts cemented with resin cement. Material and method: Ninety extracted human incisor teeth with round roots were collected and divided into 5 groups according to surface treatment methods: Air-particle abraded with 110 m Al2O3 (A), air-particle abraded with 30 m silica modified Al2O3 (S), air-particle abraded with 30 m silica modified Al2O3 then silan treated (SSIL), 9% HF acid treated (HF) and non-treated group (C) (n=18). Then, the specimens were divided into 2 subgroups (n=9) according to the adhesive system that is used: Single Bond Universal (SBU), Z Prime Plus (ZPP). The roots treated endodontically and post spaces were prepared. PEEK posts were fabricated from PEEK discs (Juvora PEEK Disc) by using CAD/CAM technology. Surface treatment protocols and adhesive strategies were performed to PEEK posts and were cemented with self adhesive resin cement. Specimens were horizontally sectioned and push-out bond strength tests were performed at 3 sites in each root. Results were analyzed using 3-way ANOVA with =0.05 for statistical significance. Results: The highest push-out bond strength was recorded for group Apical-SBU (2.495±0.431 MPa) and the lowest recorded for group Coronal-ZPP (0.835±0.313 MPa). The adhesive SBU, significantly increased the push-out bond strength of PEEK posts compared to ZPP. Conclusion: Bond strength was significantly influenced by the adhesive strategies and surface treatment methods. But there was no significant difference in bond strength among different root regions.