Halkın ruhsal hastalıklara ve ruhsal hastalığı olan bireylere yönelik inanç ve tutumlarının belirlenmesi
Determination of beliefs and attitudes for public mental diseases and individuals with mental disease
- Tez No: 609525
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Konu: Halkın Ruhsal Hastalıklara Ve Ruhsal Hastalığı Olan Bireylere Yönelik İnanç Ve Tutumları Amaç: Bu çalışma, halkın ruhsal hastalıklara ve ruhsal hastalığı olan bireylere yönelik inanç ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü' ne bağlı ASM' ler (Aile Sağlığı Merkezi) arasından basit rastgele örneklem yöntemi ile belirlenmiş 5 ASM' den, Eylül 2016- Haziran 2017 tarihleri arasında hizmet alan 200 bireyle gerçekleştirilmiş, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnanç Ölçeği (RHİÖ)”ve“Ruhsal Sorunları Olan Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği (RSTTÖ)”kullanılmıştır. Veriler SPSS 16.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde, Kruskal-Wallis, Mann-Whithney U testleri ile Pearson Korelasyon ve Spearman Korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %52.5' i kadın, %36' sı 18-25 yaş aralığında, % 47' si bekar, %52' si üniversite mezunu, %59' u orta düzey ekonomik durumu olan ve %79.5' i çekirdek aile yapısına sahip bireylerden oluşmaktadır. Bireylerin %95' i şu an tedavi gördüğü bir ruhsal rahatsızlığı olmadığını, %81' i geçmişte ruhsal hastalık sebebi ile destek almadığını/ tedavi görmediğini, %69.5' i ailesinde ya da yakın çevresinde ruhsal hastalığı olan birey olmadığını ve %48.5' i ruhsal hastalığı olması durumunda bunu aile dışında biriyle paylaşmayacağını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject: People's Beliefs and Attitudes toward Mental Illness and Toward People with Mental Illness Objective: The aim of this study was to determine the beliefs and attitudes of people toward mental illness and toward people with mental illness. Materials and Methods: This was a descriptive and cross-sectional study conducted on 200 individuals who presented to randomly selected five Family Health Centers (FHC) affiliated to Muğla Provincial Health Directorate between September 2016 and June 2017.“Introductory Information Form”developed by the researcher in accordance with the literature,“Beliefs toward Mental Illness Scale”and“Community Attitudes to Mental Illness (CAMI)”were used for data collection. Data were analyzed using the SPSS Version 16 Statistical Package. The Kruskal-Wallis, the Mann-Whitney U-test and Pearson Correlation and Spearman Correlation were used for data analysis. Results: Of the participants, 52.5% were female, 36% were aged between 18 and 25 years, 47% were single, 52% had bachelor's degree, 59% had middle socioeconomic status and 79.5% had a nuclear family. It was found that 95% of individuals had no current mental illness, 81% did not receive any support/treatment for mental illness in the past, 69.5% did not have anyone with mental illness in their family or close environment and 48.5% stated that if they had a mental illness they would not share it with anyone except of their families.