Pozisyon yatağı kullanılarak verilen yüzükoyun ve yan yatış pozisyonunun preterm bebeğin konforuna etkisi
The effect of the prone and side lying position by using the positioning bed on the comfort of the preterm baby
- Tez No: 609546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) yatan preterm bebeklerde pozisyon yatağı kullanılarak verilen yüzükoyun ve yan yatış pozisyonunun preterm bebeğin konforuna etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, 01.12.2017 - 01.07.2018 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı-YYBÜ'de yatan preterm bebekler, örneklemini ise araştırmaya alınma kriterlerine uyan 33 preterm bebek oluşturdu. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Bebek Bilgi Formu, Yenidoğan İzlem Formu, Yenidoğan Pozisyon Değerlendirme Aracı (YPDA) ve Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ) ile toplandı. Bu çalışma preterm bebeklere her 3 saatte bir sırasıyla; pozisyon yatağında yüzükoyun ve yan yatış şeklinde pozisyon verilerek 2 aşamada gerçekleştirildi. Verilerin istatistiksel analizler için SPSS for Windows version 22.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out experimentally to determine the effect of prone and side-lying position on the comfort of preterm infants using positioning bed in preterm infants hospitalized in Neonatal Intensive Care Unit (NICU).The population of the study consisted of preterm babies hospitalized in Neonology Department of Pediatric Health and Diseases Department of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital between 01.12.2017 and 01.07.2018.Research data were collected by the Infant Information Form, Neonatal Position Assessment Tool (NPAT) and Premature Infant Comfort Scale (PICS) developed by the researcher. This study was carried out in two stages by giving the infants prone and side-lying position, respectively, in every 3 hours in the positioning bed.SPSS for Windows version 22.0 was used for statistical analysis of the data.