20-60 yaş arası kan transfüzyonu yapılan cerrahi hastalarının transfüzyona karşı beklentileri
  1. Tez No: 60955
  2. Yazar: SİBEL ERKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırma, kan transfüzyonu yapılan hastaların transfüzyondan beklentilerinin ve transfüzyona karşı korkularının saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma kap samına alınan 100 hastadan 50' sine transfüzyon yapılmış, 50' sine transfüzyon yapılmamıştır. Bu iki grup hastada transfüzyon işleminin etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Her iki grup hastanın kan veren kişilerin tanıdıkları olmasına önem verdikleri anlaşılmıştır. Hastaların Öğrenim durumlarının yükselmesi ile kan hakkındaki bilgilerinin arttığı belirlenmiştir. Önem sırasına göre kan transfüzyonuna ilişkin korkular hastalık nakli, yanlış grup kan verilmesi, kanın son kullanma tarihinin geçmesi, yabancı bir kişinin kanının ve kötü huylarının alınması, kanın alerjik reaksiyonlara ne den olması, kanı takarken iğnenin acı vermesi şeklinde sıralandığı görülmüştür. Kan transfüzyonunda hemşirenin görevleri arasında, hastaya anlayabileceği biçimde yeterli açıklamanın yapılması, hastanın işlem Birasında gözlenmesi, hastayı kan transfüzyonu komplikasyonlarından koruma ve hastanın psikolojik açıdan desteklenmesi yer almalıdır. Bu araştırma ile hastaların transfüzyona karşı bazı korkuları ve beklentileri olduğu saptanmış ve bu beklentilerin uygun hemşirelik girişimleri ile minimuma indirgene bileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been performed in order to learn the expection of patients from blood transfusion and their fear, to it. Thus an appropriate nursing care could be applied to the patients in the direction of their fear. 100 patients were included in the research and 50 of them had blood transfusion and the others hadn't. The effects of blood transfusion on these two group of patient have been tried to be established. It is seen that patients give importance uiheather donors are acquianted before or not. It is also seen that patients level of education is releated and it is directly proportronal to their knowledge. Fear due to blood transfusion have been investi gated, according to their importance, transfer of diseases transfusing the wrong blood type, giving updated blood, re ceiving the blood of an unknown person with his bad - man ners, the possibility of having an allergic reaction and the pain while inserting the needle is accepted respecti vely as the source of fear for the patients. Giving the apropriate and sufficient explanation to the patient, supervising the patient during transfusion, protecting them against transf Uslonal complication and supporting the patients should tie parts of the nursing care. As a result it is established that patients have fear against and expectation from blood transfusion. All these expectations and sources of fear might be decreased by an appropiate nursing care.